УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Зидан: Ова ќе биде тешка година за нас

По новиот неуспех на Реал кој синоќа едвај се изваде од пораз во Менхенгладбах, стратегот Зинедин Зидан призна дека сезонава нема да биде воопшто лесна за негвиот тим.

Реал Мадрид можеби го совлада најголемиот ривал Барселона во саботата и тоа на „Камп Ноу“, но и во 2. коло од Лигата на шампионите остана без победа.

Не само што не победија, туку „Кралевите“ беа пред пораз и со два гола во самиот финиш успеаја да го освојат првиот бод на гостувањето кај Борусија. Да, првиот бод, бидејќи во 1. коло загубија дома од Шахтар.

„Не очекувавме дека ќе има ваква драма, но мојот тим покажа дека знае како да се справи со ситуацијата. Мислам дека бевме доста добри во првото полувреме. Она што нѐ боли е што направивме сериозна грешка која нѐ чинеше првиот гол“, рече Зизу по натпреварот.

Губењето 2:0 до 87. минута и на крајот освојувањето на бод Французинот го гледа позитивно. Два пораза во првите две кола од Лигата на шампионите ќе беше голем шок за Реал.

„Поседот на топка не успеавме да го претвориме во шанси за гол. Она што ќе го земеме како позитивно од овој натпревар е начинот на кој играчите се повратија. Многу беше важно да се освои овој бод“.

Има уште 4 кола до крајот на фазата по групи, а Реал веќе наредниот вторник го чека нов дуел во ЛШ и тоа против главниот конкурент за првото место, тимот на Интер.

„Ова ќе биде тешка година за сите, но јас сум горд на мојот тим за натпреваров. Ако продолжиме да играме вака дефинитивно ќе ја поминеме групата“, уверен е Зидан.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Фудбал

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Read more

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Read more

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Read more

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Read more

Спорт

ПМФЛ: Шкендија триумфираше во Велес

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивачите разочарани од восочната фигура на Меси

Читај повеќе

Сејдини: За карти за ЕУРО 2020 ФФМ ќе им даде предност на медицинските лица

Читај повеќе

Наполи официјално го преименува стадинот во чест на Марадона

Читај повеќе

Додека Пандев и соиграчите се мачеа, резервите си играа на смартфоните

Читај повеќе

Заврши авантурата на Патрик Виера во Ница

Читај повеќе
  • play_arrow

Грожан: Умирав среде пламенот, но ќе возам на последното ГП

Читај повеќе

Левандовски за откажувањето на Златна топка: Многумина знаат дека ја имав најдобрата сезона

Читај повеќе

Данците се откажаа, двата квалификациски турнира ќе бидат во Скопје

Читај повеќе