УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Фудбалерите на Шахтар вторпат сезонава го совладаа Реал Мадрид во групата Б од Лигата на шампиони, поради што на „Кралевите“ им се заканува испаѓање од лигата, па по завршувањето на мечот, новинарите го прашаа тренерот Зинедин Зидан дали ќе си даде оставка.

„Не давам оставка, ќе продолжам. Бевме многу добри во првото полувреме. Сѐ ќе беше поинаку ако први постигневме гол. Нивниот гол нѐ погоди силно затоа што игравме добро. Имавме уште две-три шанси. Погодивме во рамки на голот. Топката едноставно не сакаше да влезе“, рече Зидан.

URL

Да потсетиме, Шахтар славеше во првото коло со 3:2 во Мадрид, и украинскиот шампион беше подобар синоќа во 5. коло во Киев, победувајќи со 2:0.

Шахтјор со победата го стигна Реал на табелата и двата тима сега имаат по седум бода, еден помалку од водечката Борусија Менхенгладбах која синоќа го пречека последнопласираниот Интер и изгуби 2:3.

Инаку, Зидан загуби два натпревари во групната фаза од Лигата на шампиони сезонава, колку што нема изгубено во тој дел од натпреварувањето во неговите три претходни сезони во елитната ЛШ.

реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе