ЛА ЛИГА 2019/20

Зидан: Трпение и тимски дух нѐ доведоа каде што сме

Реал Мадрид оствари важна победа во прилично изедначен натпревар со Хетафе, а тренерот Зинедин Зидан, нормално, е задоволен.

„Мораме да бидеме задоволни бидејќи беше прижана голема тимска заложба. Беше тежок натпревар против противник кој ни го загорчи животот, но на крај трпението и тимскиот тух ни донесоа навистина многу важна победа“, вели францискиот стратег.

„Кралевите“ навистина крајно тешко се изборија за победата над тимот од предградието на Мадрид. Пенал во 79. минута реалзиран од страна на Серхио Рамос беше одлучувачки за победникот.

Remote video URL

„Работиме добро, но најважната работа е убедувањето на играчите. Кога станува збор за одбраната, важен е тимскиот пристап, секој да е посветен. Кога ќе ја изгубиме топката, се браниме и одлично го правиме тоа. Можеби ни фали уште брусење на играта во нападот, но да бидам искрен тимот игледа солидно и сакаме да продолжиме на истиот начин бидејќи во тоа е нашата сила“, изјави Зидан.

Со новата победа и новиот киск на Барселона, сега Реал Мадрид избега на плус 4 на врвот со 5 кола до крајот.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе