Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Повеќето возачи ја активираат рачната сопирачка кога ќе го паркираат автомобилот.

Многумина немаат можност да ги сместат возилата во гаражи, а на отворено треба да се земат предвид и временските (не)прилики.

Една од нив е студот во зима, кој создава многу проблеми - на пример, може да ви ја замрзне рачната сопирачка. Понекогаш кабелот на рачната сопирачка ќе замрзне, а механизмот што ги држи тркалата, односно површината на облогата на сопирачката и дискот или барабанот, исто така може да замрзнат.

Што да направите ако замрзне рачната сопирачка?

Ќе почувствувате замрзнување на сопирачката доколку ја вратите рачката на сопирачката без поголем отпор, или ако почувствувате дека напнатоста на рачката на сопирачката е намалена. Едноставно, почнете да возете бавно (но навистина бавно), напред-назад. По неколку сантиметри - да не се оштети системот за сопирање.

Повторете го ова неколку пати. Ако сопирачката не се ослободи, пронајдете продолжен кабел и поврзете фен за коса на него. Дувајте топол воздух во тркалата што ги држи сопирачката - тоа е обично задниот пар и тоа треба да биде доволно за да се ослободи ледениот стисок.

реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more

Авто новости

Ford тестира технологија која автоматски ги успорува автомобилите до ограничувањето на брзината

Read more

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Read more

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Read more

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Ford тестира технологија која автоматски ги успорува автомобилите до ограничувањето на брзината

Читај повеќе
  • filter

Импресивниот 911 Big Sur е новиот рестомод на Singer

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе