Ѕирнете во кутијата со сенки - „Заробениот ветер“ e новата претстава на театар Сенки и облаци

Александра Спасеска
/ 15.10.2021 / 16:01

Оваа сабота, 16 октомври 2021 година во 19 часот ќе се одржи премиерата на новата претстава на театар Сенки и облаци, насловена „Заробениот ветер“.

Во нов театарски формат - кутија и интимна атмосфера од само четворица во публиката, ова 7-минутно доживување ја разгледува темата на загадувањето на природата низ призмата на една птица.

„Претставата е плод на истражувачкиот процес со ARTPOLIS од Косово, а во рамките на проектот CULTURE BOX, кој e дел од иницијативата READ (Regional Network for Cultural Diversity) во локална имплементација на GOETHE-INSTITUTE SKOPJE и LOJA“, велат од театарот.

Премиерата ќе се одвива во независниот уметнички простор на театар Сенки и облаци во Дебар маало, каде претставата ќе биде неколкукратно изведена, а во согласност со пропишаните протоколи за настани од јавен карактер.

„Заробениот ветер“ е наменета за сите мали и големи деца кои се љубопитни да ѕирнат во кутијата со сенки, а влезот е бесплатен. За дополнителни информации обратете се на Фејсбук настанот.

Веќе во вторник, 19 октомври „Заробениот ветер“ ќе го има своето гостување во основното училиште „Xhemail Mustafa“ во Приштина, по што претстојат изведби на матичната сцена во Скопје, но и на други културни манифестации ширум државата, најавува екипата на Сенки и облаци.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Култура

Фестивал на италијанска храна на плоштад „Македонија“

Read more

Почина актерот Славиша Кајевски

Read more

Театарот „Сенки и облаци“ се претстави на фестивал во Москва

Read more

Кире Лазаров ја промовираше автобиографијата „Секогаш на победа“

Read more
 

Вести

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Читај повеќе

Заев – Гаши: Има стабилно парламентарно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 276 новозаразени и 5 починати

Читај повеќе

Утре во Скопје протест против висококатниците кај Холидеј Ин

Читај повеќе

Казни за 179 пијани возачи на територијата на цела држава

Читај повеќе

CNN го отпушти водителот Крис Куомо

Читај повеќе

Стојановиќ: Пуштањето на ТЕЦ Неготино ќе ја чини државата помалку отколку увоз на електрична енергија

Читај повеќе

Алтернатива ќе биде дел од Владата и од парламентарното мнозинство

Читај повеќе

Индиската армијата по грешка убила цивили

Читај повеќе