Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Volkswagen е еден од најстарите производители на автомобили и зад себе има многу неверојатни концепти и прототипови. Некои од нив се чуваат во магацинот на VW Classic во Волфсбург, а сега имате можност да ги видите.

Јутјуберот Џамиер Ор ја имаше привилегијата да влезе во магацинот, да ги види и сними фантастичните автомобили Volkswagen од кои има околу 200 под еден покрив.

Ор ја започна својата презентација со ID.R тркачки модели од Goodwood и Pikes Pika, а видеото го прикажува и Golf GTI TCR Mk8. Во декември 2020 година, VW објави дека се повлекува од активностите во мотоспортот што значеше затворање на програмата Touring Car Racing. Автомобилот е целосно камуфлиран бидејќи никогаш не бил официјално претставен, но јасно е дека се работи за „мало чудовиште“.

Дел од колекцијата се и електричните колекции на Golf, а тука е и Golf Cross Country. Голфовите се придружени од седанот Phaeton, како и ретките Beetle RSi и Passat R36. Еден прототип што се издвојува секако е Polo од 1987 година со двоцилиндричен дизел мотор со компресор.

Во магацинот се чува и „Буба“ од 1946 година, една од првите произведени од Volkswagen. Под истиот покрив се наоѓа заборавениот концепт NILS, електричен едносед кој се уште изгледа футуристички иако е стар повеќе од десет години. На видеото се прикажани и два кабриолет Beetle RSi.

Поголемиот дел од колекцијата е претставена со примери на легендарниот голф. Сегашната осма генерација не е неговиот крај, бидејќи и официјално е потврдено доаѓањето на деветтата, која веројатно ќе биде последна со мотор со внатрешно согорување.

Remote video URL
Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Авто новости

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Read more

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Read more

Ова е најскапиот автомобил на светот

Read more

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Read more
 

Автомобили

  • filter

Кинескиот BAIC BJ60 е мешавина од Jeep и Land Cruiser

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемото возило со погон на водород е големо колку станбена зграда

Читај повеќе

Најдобрите модели во време на криза: Кои бензинци трошат најмалку?

Читај повеќе

Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Читај повеќе

Ова е најскапиот автомобил на светот

Читај повеќе

Renault ја напушти Русија, но: Производството продолжува под култното име Москвич

Читај повеќе
  • filter

Rolls-Royce го претстави Phantom Series II

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ѕирнете во „тајниот“ магацин за автомобили на Volkswagen кој е затворен за јавноста

Читај повеќе

Рекордно високи цени на половните автомобили: Дизел Golf поскапе за 30%

Читај повеќе