Златен и бронзен медал за македонските каратисти на Медитеранското првенство во Анталија

Анталија, 8 април 2019 (МИА) – На 27. Медитеранско првенство во карате за кадети, јуниори и постари јуниори У21 викендот во Анталија, Турција, Фахик Весели освои злато во категоријата У21 до 67 кг, додека кадетот Бојан Костов во категоријата до 52 кг освои бронзен медал.

Од вкупно другите шест македонски каратисти, за издвојување се пласманите на Доан Османи во категоријата У21 до 75 кг – петто место, во категоријата ката јуниорката Владанка Аврамова го освои петтото место, додека Јована Манчевска исто така беше петта во категоријата ката кадети.

Во рамките на Медитеранското првенство се одржа и Конгрес на МКФУ на кој Горан Милковски беше избран за член на Извршниот комитет со мандат од 4 години, а претседател останува Бекир Шериф од Тунис кој е и потпретседател на Светската карате федерација, информираат од Карате федерацијата на Македонија.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Останати спортови

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Read more

Џон Џонс ги налути обожавателите со видео во кое убива дива свиња

Read more

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Read more

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Read more
 

Спорт

Металург ги продолжува настапите во Лига Европа со шест натпревари во февруари

Читај повеќе

Роналдо: Ова е тој Јуве кој го сакаме

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ стана најмлад играч кој постигнал 30 трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал се посрамоти во купот, испадна од третолигаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Јувентус го освои Суперкупот, Елмас поразен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе