„Златна арена“ за режија на Теона Стругар Митевска

Скопје, 21 јули 2019 (МИА) – Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска на штотуку завршениот 62.Филмски фестивал во Пула ја доби Златната Арена за најдобра режија.

Петочленото жири едногласно ја додели оваа награда на Теона Стугар Митевска, образложувајќи дека „прецизната препознатлива режисерска работа успева целосно да го вовлече гледачот во настаните, карактерите, случувањата и општествените околности во филмот“.
 
Ова е веќе седма награда за филмот на меѓународната сцена, а филмот „Петрунија“ во јули ќе учествува на девет фестивали низ целиот свет.
 
По Пула, „Петрунија“ го отвори филмскиот фестивал во Одеса, Украина, од таму е филм на отварање на Мотовун Филмскиот фестивал во Хрватска, а потоа настапува во конкуренција на Авторскиот филмски фестивал во Палич, Србија, па во Кина и Нов Зеланд. 
 
реклама

Глетка од која застанува здивот: Диви коњи трчаат на Пелистер

Read more

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Read more

Како твитерџиите реагираат на 80-часовниот полициски час?

Read more

СЗО препорача да се носи маска, но потребно е да биде трислојна за да ве штити од COVID-19

Read more

Култура

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Read more

Филмскиот фестивал во Венеција ќе се одржи во септември

Read more

Со претпазлив оптимизам, фестивалот „Здраво млади“ најавен за 27 август

Read more

Секторот за забава губи 160 милијарди долари поради пандемијата

Read more

Вести

Охрид полн со гости, рестораните празни – сепак поднесени осум кривични за угостители

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковид аларм во Бразил: Избришана статистиката, Болсонаро ги криел вистинските податоци за заразени и починати

Читај повеќе

МЗЗПР: На секој вработен заболен од COVID-19 на работното место да му биде исплатена 100% плата

Читај повеќе

Без струја утре делови од општина Карпош

Читај повеќе

Забраната за движење не ја почитувале 154 лица, маски не носеле 386

Читај повеќе

Намаленото производство на нафта продолжува и во јули

Читај повеќе

Северна Македонија во очекување на преговарачката рамка со ЕУ

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести денеска на состанок за следните чекори за рестрикциите

Читај повеќе

Како „онлајн“ и „фејк њуз“ се прикрадоа во нашиот јазик?

Читај повеќе