Златна парада на фараоните - кралските мумии „прошетаа“ низ Каиро

Мумифицираните останки на 22 древни египетски кралеви и кралици вчера беа преместени кон нивното ново почивалиште со величествена парада низ улиците на Каиро.

Историската поворка на кралски мумии тргна од плоштадот Тахрир во Каиро кон новото почивалиште вчера во 18 часот по локално време, а голем број Египќани го следеа спектаклот што чинеше милиони долари.

Сè се емитуваше и на државната телевизија. Во првата кочија се останките на Секененре Тао Втори (во некои транскрипции Такененре Таа), познат како Храбриот, кој владеел со јужен Египет околу 1600 година п.н.е., додека во последната е мумијата на Рамзес IX., кој владеел во 12 век п.н.е.

Мумиите на Рамзес II и кралицата Хатшепсут се исто така во поворката.

Египет се соочи со голем пораст на бројот на лица заразени со коронавирус пред една година, но по падот на бројот на нови инфекции и смртни случаи, укинати се ограничувањата за собири на отворено и граѓаните можеа да ја следат парадата во живо.

URL

Поворката од црни кочии со позлатени орнаменти, што потсетуваше на древна погребна поворка, течеше под строги безбедносни мерки. Останките на 18 кралеви и четири кралици, сортирани според возраста, се носеа на одделни платформи украсени во древноегипетски стил во поворката наречена „Златна парада на фараоните“.

URL

Останките беа префрлени од Египетскиот музеј во центарот на Каиро, каде што престојуваа со децении, во Националниот музеј на египетската цивилизација, отворен во 2017 година во јужниот дел на градот.

Тие ќе бидат сместени таму во „малку помодерни витрини“, рече Салима Икрам, професор по египетологија на Американскиот универзитет во Каиро.

„Контролата на температурата и влажноста ќе биде подобра отколку во стариот музеј“, додаде Икрам, експерт за мумификација.

Мумиите ќе бидат сместени во Кралската сала на мумиите и ќе бидат достапни за посетители од 18 април. Салата е дизајнирана така што посетителите ќе имаат чувство дека се наоѓаат во Долината на кралевите во Луксор.

Во нивниот нов дом, тие ќе бидат изложени одделно, секој до својот саркофаг, а во некои случаи до нив ќе има и статуа. Експонатите ќе имаат кратки ознаки со биографија на владетелот, а во некои случаи и копии на снимки со магнетна резонанца.

Откриени недалеку од Луксор, почетокот на 1881 година, повеќето од овие 22 мумии биле изложени уште од почетокот на 20 век во Египетскиот музеј на плоштадот Тахрир. Од 50-тите, тие беа изложени во мала просторија, една до друга, без ознаки со објаснувања.

Пред селидбата, мумиите биле ставени во специјални контејнери со азот, во услови слични на оние во нивните изложбени витрини.

Националниот музеј на египетска цивилизација беше завршен во 2010 година и планирано беше да биде отворен во 2012 година, рече египетологот Захи Хавас. Овој план пропадна поради револуцијата во 2011 година и нестабилноста што следеше по неа.

Во следниве месеци се очекува Египет да отвори уште еден музеј, Големиот египетски музеј, во близина на пирамидите во Гиза. Во него ќе бидат сместени и фараонски колекции, вклучително и мумифицираните останки на Тутанкамон.

URL
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Вести

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Read more

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Read more

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Read more

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе