Златото поскапе по најавата на Путин за мобилизација

Цената на златото се зголеми поради засилената геополитичка тензија што ја поттикна рускиот претседател Владимир Путин со најавата за делумна мобилизација и очекувањето на дополнително големо покачување на каматните стапки во САД.

 

Една унца злато поскапе на физичката берза за 0,5 отсто на 1.673,74 долари. Во временските договори на американската берза цената поразна за 0,6 отсто на 1.681,85 долари.

Геополитичките тензии повторно се во прв план откако Путин најави делумна мобилизација во значителната ескалација на војната во Украина. Русија ќе ги употреби сите расположливи средства за да ја заштити својата територија, рече Путин, поддржувајќи го најавениот референдум за пристапување кон Руската Федерација во деловите на Украина што се под контрола на руските сили.

Се очекува зголемување на клучните каматни стапки

Инвеститорите се во очекување на продолжувањето на седницата на американската централна банка за монетарната политика. Се очекува значителен раст на клучните каматни стапки, најверојатно за 0,75 процентни поени на 3 до 3,25 отсто.

Берзите ќе се фокусираат на ажурираните прогнози на ФЕД за стопанството и каматните стапки. Централните банки на Јапонија, Швајцарија и ОК утре ќе одлучуваат за монетарната политика.

реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Бизнис

Дали знаете што е шринкфлација?

Read more

Стравот од рецесија ја турна цената на нафтата под 80 долари

Read more

Истражување на Microsoft: Шефовите мислат дека вработените помалку работат од дома

Read more

И Швајцарската народна банка ги подигна каматните стапки

Read more
 

Вести

Русија го смени заменикот на Шојгу

Читај повеќе

Ураганот Фиона го погоди источниот дел на Канада

Читај повеќе

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Читај повеќе

Притвор за двајца крадци фатени на дело во Кумановско

Читај повеќе

Кина ги предупреди САД дека испраќаат „опасни сигнали“ до Тајван

Читај повеќе

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Читај повеќе

Штипската „Пастрмалијада“ продолжува вечерва со настап на Тони Цетински

Читај повеќе

Сончево со ниски утрински температури

Читај повеќе

Бектеши: Се прават напори наставата во зимскиот период да се одвива со физичко присуство

Читај повеќе