Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Руски падобрански единици беа испратени во Донбас по повлекувањето од Херсон, пишува Telegraf.

Британското воено разузнавање открива дека единиците за воздушен десант, меѓу кои се најистакнатите руски војници, се вратиле на бојното поле и покрај тоа што биле ослабени по девет месеци војна.

Некои единици на ВДВ веројатно биле засилени со мобилизирани војници. Иако слабо обучените војници ќе го ослабат наводното елитно потекло на ВДВ, Русија најверојатно ќе ги распореди овие единици во секторите кои се сметаат за особено важни, тврди Министерството за одбрана на ОК.

Руските ВДВ единици беа дел од руската одбрана во Херсон. Елитните падобранци на Путин имаат репутација на решителност и склоност кон бескомпромисно насилство. Кремљ ги користи како шок трупи кои нападнаа стратешки локации во раните утрински часови на руската инвазија во февруари.

„Потенцијалните оперативни задачи на ВДВ вклучуваат одбранбена поддршка во областа Кремин-Сватов во областа Луганск или зајакнување на офанзивните операции во правец на Бахмут“, соопшти Министерството за одбрана.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Свет

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Read more

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Read more

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Read more

Екстремизмот во германската војска може да стане проблем за цела Европа

Read more
 

Вести

Приведени двајца насилници кои нападнале скопјанец

Читај повеќе

Уапсени четири лица под сомнеж за корупција во Европскиот парламент

Читај повеќе

Наташа Габер-Дaмјановска реизбрана за директор на Академијата за судии и јавни обвинители

Читај повеќе

Платениците на Вагнер се приклучија во безмилосната борба за Бахмут

Читај повеќе

Ќе се дише ли зимава?

Читај повеќе

АХВ: Регистрирана афиканска чума во одгледувалиште во кумановското село Тромеѓа

Читај повеќе

Одбиени уште 26 амандмани на Предлог-буџетот за 2023 година

Читај повеќе

Лажни и денешните дојави за бомби во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога кошаркарката Грајнер беше разменета за рускиот „трговец на смртта“

Читај повеќе