Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Деветнаесетгодишникот, кој уби осуммина вработени во FedEx во Индијанаполис, а потоа изврши самоубиство, е поранешен вработен во таа фирма. Тој бил во психијатриски притвор минатата година, соопштија американските власти.

FedEx и полицијата го идентификуваа напаѓачот како Брендон Хол, поранешен работник во центарот.

Меѓу убиените има и четворица припадници на верската заедница Сики, а претставници на безбедносните служби изјавија дека не може да се тврди дека мотивот за нападот е расна или етничка омраза. Организацијата за заштита на правата на Сиките побара поведување истрага за можно злосторство од омраза.

Инцидентот се случи во оперативниот центар FedEx, недалеку од меѓународниот аеродром во Индијанаполис. Очевидци изјавија дека напаѓачот отворил оган од пушка на паркингот, по што влегол во зградата, каде продолжил да пука. Полицијата го пронашла телото на осомничениот и сите индиции покажуваат дека тој извршил самоубиство.

Ова е најновиот од најмалку седум слични инциденти во САД во изминатиот месец.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Свет

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Read more

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Read more

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more
 

Вести

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Читај повеќе

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе