Значителен пад на Волстрит по вторпат за три дена

Берзанските индекси на Волстрит повторно паднаа во четвртокот, по вторпат во три дена, бидејќи новите макроекономски податоци ги зајакнаа очекувањата дека американската централна банка следната недела повторно агресивно ќе ги зголеми каматните стапки.

Dow Jones загуби 0,56 отсто, на 30.961 поен, додека S&P 500 падна за 1,13 отсто, на 3.901 поен, а индексот Nasdaq падна за 1,43 отсто, на 11.552 поени.

Ова е вторпат во последните три дена, откако беше објавен податокот за повисока од очекуваната инфлација во САД, индексите значително да паднат.

Ова е резултат на неизвесноста на инвеститорите во однос на зголемувањето на каматните стапки од страна на американската централна банка.

Повеќето аналитичари очекуваат дека челниците на ФЕД повторно, трет пат по ред, ќе ги зголемат клучните каматни стапки за 0,75 процентни поени на состанокот следната недела. Но, имаше и шпекулации дека ФЕД може да ги зголеми каматните стапки за цел процентен поен.

Дека состојбата на пазарот на трудот е добра, а потрошувачката силна, покажуваат и вчерашните податоци за трошењето на мало и падот на барањата за помош за невработени.

Тоа, пак, значи дека инфлацијата би можела да остане на високо ниво, што би го принудило ФЕД дополнително да ја заостри монетарната политика.

И инвеститорите стравуваат дека подолг период на затегнување на монетарната политика ќе ја доведе економијата во подлабока рецесија.

Технички, американската економија веќе е во рецесија, имајќи предвид дека во последните два квартали бележи пад на квартална основа, но засега рецесијата е плитка.

На пазарот на капитал негативно влијае и забавувањето на растот на глобалната економија, како што вчера предупредија Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка.

И на повеќето европски берзи цените на акциите вчера паднаа. Сепак, лондонскиот FTSE индекс зајакна за 0,07 отсто, на 7.282 поени, но франкфуртски DAX се лизна за 0,55 отсто, на 12.956 поени, а париски CAC 1,04 отсто, на 6.157 поени.

Тагови
реклама

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Бизнис

Цените на нафтата над 85 долари

Read more

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Read more
 

Вести

Се појавија нови сведоци во случајот со Данка Илиќ

Читај повеќе

Трамп има план за крај на војната во Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Читај повеќе

Бугарски политичар: Опасна е насоката во која политичкото раководство ја турка Северна Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна изградбата на најдолгиот подводен тунел во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Читај повеќе

Макрон: Ако победи екстремната десница на изборите, ќе има граѓанска војна во Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавени првите снимки со Џулијан Асанж на слобода

Читај повеќе

Руски воен брод изведе вежби во Атлантскиот Океан

Читај повеќе