Знаци дека се однесувате како да сте му мајка, а не партнерка

Во секоја врска, партнерите треба да се грижат еден за друг и да ја негуваат врската. Но, ако почнете да се однесувате кон саканата личност како да е дете, односно како да сте му мајка, а не девојка или сопруга, тоа не е добар знак.

Постои тенка граница помеѓу здравата грижа за некого и претворањето во нешто што во суштина не сакате да бидете. За да бидете сигурни дека не ја преминувате таа граница, ви откриваме на што треба да обрнете внимание.

Чистите и раскревате по него

Дали имате навика да ги собирате неговите работи околу станот, како што се чорапи, кошули и тренерки? Ако е така, вие влегувате во улога на мајка и го лишувате од одговорност. Ова исто така важи и за моментите кога ја расчистувате масата после јадење или ги ставате чашите за пиво во машината за миење садови по неговата седенка со другарите. Сето ова изгледа како еден куп ситници, но зошто не го прави тоа самиот?

Несогласувањата ги оставате без разврска

Има несогласувања во секоја врска, и тоа е сосема нормално, бидејќи секој од нас е различен. Сепак, она што е важно е нивното решение. Туркањето на проблемите „под тепих“ е она што на крајот ќе биде причина за вашето раскинување. Сетете се дека како дете не сте биле секогаш во можност да ги решите несогласувањата со вашите родители, бидејќи имало генерациски јаз. Меѓутоа, двајца возрасни би требало да можат да го надминат тоа.

Постојано му кажувате што да прави

Навистина е бесмислено да ѝ дадете на вашата сакана листа со задачи што треба да се заврши до крајот на денот. Тој не е дете, и парче хартија не треба да го потсетува дека треба да ги мие садовите, да фрла ѓубре или да купува храна. Ако имате навика постојано да му кажувате што треба да прави, сакале или не, вие звучите како да сте му мајка, а не партнерка.

Држите сѐ во врската под ваша контрола

Некои луѓе не можат да избегаат од фактот дека сакаат да држат сѐ под контрола. Меѓутоа, во врските, мора да има некои ограничувања за ова прашање. Ако сте склони да го контролирате секој чекор на вашиот партнер, затоа што не му верувате доволно, тогаш дефинитивно имате проблем. Токму поради оваа строга контрола работите ќе ви се лизнат од раце во одреден момент.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Љубов и секс

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Read more

Секс на плажа: Што треба да знаете за да одбегнете катастрофа?

Read more

Научниците открија колку всушност трае добриот секс

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

15 најопасни аеродроми во светот

Читај повеќе

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе