Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

„Вашите минати искуства можеби ве спречуваат да бидете најдобри во врските, но тоа не мора да остане така“, вели терапевт за трауми и врски.

Доживувањето на вознемирувачки настани во текот на вашето детство може да доведе до постојано чувство на стрес, страв и предавство, што може многу да влијае на вашиот однос со партнерот.

Елејн Еванс, терапевт за трауми и врски, на својот Instagram профил зборува за тоа како траумите од минатото може да влијаат на вашите врски сега.

„Вашите минати искуства можеби ве спречуваат да бидете најдобри во врските, но тоа не мора да остане така“, напиша таа во описот на својата објава.

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашата врска:

Недостаток на доверба

На луѓето кои се соочуваат со трауми од минатото им е тешко да им веруваат на своите партнери. Поставувањето граници или напуштањето на врската се однесувања кои произлегуваат од недостатокот на доверба во врската.

Нереални очекувања

Вашите трауми од минатото може да доведат до нереални очекувања од вашиот партнер, што може да ја загрози вашата врска. Ова може да доведе и до бројни расправии со вашиот партнер. Неисполнетите очекувања во врската може да предизвикаат чувство на вознемиреност.

Проблеми со претерано размислување

Многу врски завршуваат поради претерано размислување. Ваквиот начин на размислување за сè и сешто започнува во детството, ако човек се чувствува запоставен, отфрлен или живее во насилна средина.

Потребно ви е премногу внимание

Може да се чувствувате постојано врзани и да барате постојано уверување и потврда од вашиот партнер, дури и ако вашата врска оди совршено без проблеми. Ова може да го изнервира вашиот партнер.

Фактор љубомора

Иако малата љубомора во врската може да биде добра, траумите од минатото лесно може да направат личноста да се чувствува пољубоморна. Човек во таква ситуација би го барал цело време и внимание од партнерот.

Негативна перцепција

Траумата влијае на начинот на кој го гледаме светот, вклучувајќи го и нашиот партнер. Трауматизираната личност секогаш може да има негативни мисли за партнерот кои би можеле да ја попречат нивната врска.

Незаинтересираност

Еден од најчестите знаци на траума во минатото е дека личноста губи интерес да прави забавни активности со својот партнер, вклучително и секс.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Љубов и секс

Редовниот секс го подобрува помнењето

Read more

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Read more

Ескорт дама тврди дека мажите стануваат сè полоши во секс: Каде грешат?

Read more

7 знаци откриваат дека траумите од минатото ви влијаат на љубовната врска

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе