И треба да вежбате

Знаци кои откриваат дека не се движите доволно

Б.С.Б.
/ 27.04.2021 / 18:21

Поради модерниот начин на живот воопшто не треба да сме изненадени кога нашето тело ќе покаже знаци дека е крајно време да се грижиме за себе.

Всушност, само еден поглед на сопствениот изглед може да открие дека не се движите доволно, пишува Bright Side.

1. Очите ви се натечени

Седечкиот начин на живот е една од главните причини на задржување течности во организмот. Потечените очи се појавуваат поради недоволно движење, тоа значи дека предолгото спиење и излежување не е баш толку безопасно.

Се смета дека јогата е најдоброто решение за овој проблем, како и секојдневно раздвижување на телото.

2. Опстипација

Вежбањето е важно и за редовно празнење на цревата. Ако поголем дел од денот минувате во седење ќе биде потребно повеќе време храната да мине низ дебелото црево. Поради тоа количината вода што вашето тело ја апсорбира е ограничена што доведува до запек. Редовното движење ја подобрува ефикасноста на дигестивниот систем.

Дури и едноставно петминутно истегнување неколку пати во денот може да спречи опстипација.

3. Расеани сте

Ако често ви се случува да подзаборавите некои информации можеби треба да размислите за повеќе движење. Едно истражување откри дека луѓето кои водат неактивен живот покажуваат структурни промени во мозокот во подрачјето на медијалниот слепоочен предел одговорен за нашата способност за паметење.

 

Вежбањето е докажано дека го подобрува памтењето.

4. Болки во колената

Вежбањето може да ги ублажи симптомите на артритис и остеоартритис, особено аеробните вежби. Пациентите со хронични болки во колената треба да следат одредени програми на вежбање, а со редовно вежбање се подобруваат мускулите и ќе станете пофлексибилни.

5. Постојано ви се јаде благо

Физичката активност е совршен сојузник во борбата против желбата за благо бидејќи ја зголемува вашата енергија и ослободува ендорфин кој поттикнува чувство на среќа. Хормоните на среќата за возврат значително ја намалуваат желбата за благо.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Фит

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Read more

Топ 20 јадења со речиси 0 калории

Read more

Колку долго човек може да издржи без спиење?

Read more

8-минутни вежби за истегнување нозе со Памела Рајф

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Цезар салата со Марио од „Преспав“

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешните новинарски гафови за април

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Читај повеќе

Зошто не смеете пречесто ја јадете јагоди?

Читај повеќе

Истражување: Луѓето од овие професии најчесто имаат секс

Читај повеќе

Мачнина, главоболка, температура: Зошто различно реагираме на вакцините?

Читај повеќе

Зелениот чај е најдобар и најздрав, велат нутриционистите

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за домашни переци со сирење

Читај повеќе