Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Не е секогаш едноставно да ги препознаете знаците на синдромот на согорување од работа или работна исцрпеност, особено во овој период на пандемија кога значително се промени начинот на работа во фирмите.

Од почетокот на минатата година повеќето луѓе работат од дома што скоро целосно им оневозможува на работодавачите да забележат дека на вработените им е потребна пауза.

Затоа е важно да си посветите време за себе и да утврдите дали е време за одмор:

1. Чувствувате недостиг на самодоверба

Ви се чини дека не може да ги извршувате задачите кои некогаш ви изгледаа многу едноставни. Односите со колегите, пријателите и семејството ви изгледаат разнишани, се чувствувате како да не сте им доволно интересни, како да не ве сакаат во нивна близина.

2. Јадете повеќе или помалку од претходно

Во однос на исхраната се случува да јадете помалку квалитетна храна затоа што немате доволно желба да се фокусирате на подготовка на квалитетни и редовни оброци.

3. Чувствувате дека сте помалку продуктивни на работа

Затоа сè потешко ги извршувате деловните обврски. Не обрнувате внимание на деталите и се трудите што побрзо да ја завршите работата.

4. Се чувствувате летаргично и дистанцирано

Работната исцрпеност често наликува на депресија поради што луѓето се чувствуваат летаргично и дистанцирано од другите луѓе. Со самото тоа, луѓето кои се преморени неретко одбиваат да учествуваат во какви било социјални активности, откажуваат планови и делуваат незаинтересирано за дружење со луѓе.

5. Слободни денови

Доколку сè почесто пропуштате од работата и барате слободен ден тогаш е дефинитивно време да го искористите годишниот одмор и да ги наполните батериите. Преморот може да предизвика стомачни проблеми, главоболки и низа здравствени проблеми.

Слушајте го вашето тело и знаците коишто ви ги испраќа.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе