Знаци кои покажуваат дека не пиете доволно вода

Водата е многу важна за човечкиот организам, а редовното пиење вода има бројни предности. Освен што ги одржува бубрезите здрави, таа влијае и на изгледот на кожата како и на функционирањето на дигестивниот систем.

Во текот на летните месеци особено е важно да пиете вода, а ако не го правите во доволни количини, телото тоа јасно ќе ви го покаже.

„Во текот на летото со потењето и со дишењето се губат повеќе течности и се зголемува ризикот од дехидрација. Најчестите показатели на недостаток на вода се жед, сува уста, мачнини и појава на главоболка“, вели д-р Кит Грајмс за Metro.

Ова се знаците кои укажуваат дека внесувате премалку вода: жед, главоболка, урина со темно-жолта боја или силен мирис, вртоглавици, мачнини, сува уста, сува кожа, лош здив, умор, проблеми со концентрација и ретко мокрење.

Овие симптоми укажуваат на блага дехидрација, но кај потешките потребно е да одите на лекар. Направете го тоа ако имате слаб пулс, не сте мокреле цел ден, се чувствувате лошо кога ќе станете или сте збуните и деконцентрирани.

Особено треба да се внимава кај децата и постарите лица, како и кај спортистите. Кај нив ризикот од дехидрација е поголем.

Ако сте дехидрирани немојте да испиете веднаш голема количина вода, туку бавно, голтка по голтка.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Здравје

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Read more

Магазин

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Читај повеќе

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Читај повеќе

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Читај повеќе
  • filter

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Читај повеќе

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе