Знаци кои покажуваат дека сте претерале со вежбање

А.С.
/ 13.09.2021 / 09:33

Претераното вежбање може да му наштети на вашиот фитнес напредок и да го зголеми ризикот од повреди, особено ако сте почетник, вели светскиот рекордер во powerlifting, Крис Дафин, за Insider.

Незабележувањето напредок, проблеми со расположението или спиењето и постојаната болка се само некои од сигналите дека премногу вежбате и дека е време да ја забавите или промените вашата рутина.

Вежбате напорно, но нема напредок

Кога ќе престанете да гледате напредок, јасно е дека сте отишле предалеку. Ако поминувате часови во теретана и нема подобрување, не им давате соодветен одмор на вашите мускули за да можат да се зајакнат.

Не можете да завршите вежба или да подигнете иста тежина како порано

Ако не го слушате вашето тело, може да почнете да губите од тешко заработената сила. Дафин вели дека прекумерното вежбање може да предизвика замор на мускулите до тој степен што сте премногу исцрпени за да ја завршите вежбата. Време е да ја намалите тежината или бројот на сетови.

Вашето расположение или квалитетот на спиењето се влошени

Ненапредувањето може да ве исфрустрира, а лошото расположение е исто така знак на исцрпеност. Ако губите сон затоа што чувствувате болка навечер, време е за пауза, вели Дафин.

Вашиот опсег на движења или форма се влошени

Друг показател за исцрпеност е ако болката или заморот ја ограничуваат вашата мобилност. На пример, можеби нема да можете да правите длабоки сквотови како порано или правилно да ги држите теговите.

Чувствувате болка или имате повреди што не поминуваат

Долготрајната болка е знак за прекумерно тренирање и не треба да ја игнорирате. Ако претерате, намалете го интензитетот додека не закрепнете. Ако имате повреда или сериозно ограничен опсег на движење, можеби е најдобро целосно да го прекинете тренингот.

По пауза од вежбање, важно е постепено да се вратите за да го намалите ризикот од повторна повреда, заклучи Дафин.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Фит

10 минути вежби за цврсти бедра со Памела Рајф

Read more

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Read more

Само за почетници: 10 минути вежби за стомачни мускули

Read more

Американски научници: Подобро да вежбате отколку да ги намалувате калориите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе