Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Холестеролот му е потребен на телото бидејќи му помага да создаде здрави клетки, но кога имате премногу може да предизвика сериозни здравствени проблеми како што се мозочен или срцев удар.

Преголемата количина на лош холестерол во телото се собира во крвотокот и го отежнува протокот на крв низ артериите.

Високиот холестерол може да биде генетски наследен, но најчесто е поради лош начин на исхрана и начин на живот. Други фактори за зголемен холестерол се недостаток на физичка активност, пушење, прекумерно пиење, срцеви заболувања, дијабетес, прекумерна дебелина.

Кои се симптомите на висок холестерол?

Единствен начин да дознаете дали имате висок холестерол е да направите крвна слика. 

Во повеќето случаи високиот холестерол не предизвикува значителни симптоми, но може да ве доведе во опасност од мозочен или срцев удар. Ако пушите, имате прекумерна тежина, висок притисок или дијабетес – ова се знаци дека најверојатно ќе имате висок холестерол.

Ако редовно јадете пржена храна, печива и десерти, можеби имате зголемен холестерол. Се препорачува да вежбате барем 150 минути неделно и да внимавате на исхраната. Контролирајте го пушењето, пиењето алкохол и консумирање шеќери. Доколку внимавате на телесната тежина ќе бидете здрави и ќе си го продолжите животниот век.

реклама

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Месечен финансиски хороскоп за јуни: Нова работа за Бикот, Скорпијата ги решава долговите

Read more

Здравје

Што треба да знаете за витаминот Е?

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Read more

Кое е поздраво: Белото или темното пилешко месо?

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Читај повеќе

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Читај повеќе

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Читај повеќе

Што треба да знаете за витаминот Е?

Читај повеќе

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Читај повеќе

Тест од 10 секунди открива од што се плашите во љубовта

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Читај повеќе

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

Читај повеќе

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Читај повеќе