Знаци кои укажуваат дека нешто не е во ред со батеријата на телефонот

Еден од најочигледните знаци дека нешто не е во ред со батеријата на вашиот смартфон е што постојано мора да го ставате на полнење. Но, постојат и други, очигледни знаци кои укажуваат дека нешто не е во ред со батеријата.

1. Смартфонот опасно се прегрејува при полнење

Ако вашиот телефон се прегрејува независно од тоа дали го полните на полнач или преку компјутер, тоа е знак дека нешто не е во ред со батеријата.

Благиот пораст на температурата при полнење е нормална работа, но ако не можете да го држите уредот во раце поради топлината исклучете го од струја и однесете го на сервис.

2. Смартфонот постојано мора да го полните

Еден од знаците според кои може да проверите дали вашата батерија е при крајот на работниот век е токму овој. Количината на енергија која батеријата ја чува зависи од тоа колку често ја користите. Ако постојано играте на телефонот или гледате видеа брзиот пад на проценти е очекуван и кај здравата батерија. Но, ако телефонот ви се испразни за 50 проценти без користење во текот на половина од денот, тоа е знак на стара или неисправна батерија.

3. Уредот работи само кога се полни

Ако вашиот смартфон работи само кога е споен на полнач тоа е знак дека имате проблеми со батеријата, која веројатно веќе воопшто не работи. Во тој случај е најдобро да купите заменска батерија.

4. Не можете да го вклучите смартфонот

Најочигледен доказ дека нешто не е во ред со батеријата е ако не можете воопшто да го вклучите уредот, освен ако претходно не доживеал некакво оштетување.

5. Телефонот работи пократко и пократко

Ако неколку пати во денот посегнувате по полначот на смартфонот, по низата долги разговори, гледање видеа и играње игри, тоа влијае на долготрајноста на батеријата.

реклама

Мобилни

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Read more

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Read more

Realme го претстави евтиниот смартфон C17 со одлична батерија

Read more

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Read more

Гик

  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Читај повеќе

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Читај повеќе
  • filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто се намалува мразот во Северен Леден Океан?

Читај повеќе

Решена мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана

Читај повеќе
  • play_arrow

Познато дали видеоигрите за PS3 ќе бидат достапни за PlayStation 5

Читај повеќе