Знаци на емоционално запоставување кај детето

Емоционалното занемарување вклучува непосветување внимание на емоционалните и развојните потреби на детето.

Тоа може да има различни форми, а нивното негативно влијание врз развојот на детето е особено алармантно.

Како што објаснуваат психолозите, емоционалното запоставување во детството се случува кога родителот не успева да ги задоволи потребите на детето.

Без разлика дали е свесно или ненамерно, овој модел на занемарување ги остава децата со длабоки несигурности кои можат да ги погодат во текот на нивниот живот.

Можеби се борат да воспостават стабилно чувство за себе во зрелоста, но надминувањето на емоционалното запоставување во детството е можно преку терапија.

Исто така, психолозите нагласуваат дека одредени знаци може јасно да укажат дека детето е жртва на емоционално запоставување.

Овие знаци го вклучуваат следново:

 • ниска самодоверба
 • тешкотии во регулирањето на емоциите
 • аверзија кон приврзаност или прифаќање поддршка
 • зголемена чувствителност
 • развојни или когнитивни доцнења
 • чувство на срам или вина поради емоциите
 • нарушувања во однесувањето.
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
 • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
 • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
 • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
 • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе