Знаци што откриваат дека некој е емотивно недостапна личност

Речиси на сите луѓе им е потребна поддршката од партнерите и пријателите кога ќе се најдат во тешки ситуации. Тие обично даваат најдобра удобност и совети за да ви помогнат да се чувствувате подобро. Меѓутоа, што да правите кога вашиот пријател или партнер е емотивно недостапна личност?

Според психотерапевтот Кортни Хабшер, основното значење на емоционалната недостапност се однесува на неспособноста или неподготвеноста на поединецот длабоко да се поврзе со другите на емоционално ниво.

„Ова може да произлезе од различни причини, вклучувајќи минати трауми, постојан стрес, проблеми со менталното здравје или дури и одредени особини на личноста како екстремна интровертност или нарцизам“, вели Хабшер.

Терапевтите велат дека има некои звучни знаци дека некој е емоционално недостапен, вклучително и како делува околу вас и како ве прави да се чувствувате. Прочитајте за да дознаете на што треба да внимавате со вашите пријатели и партнери.

Избегнуваат длабоки разговори

Избегнувањето длабоки разговори е клучен знак дека личноста не е заинтересирана или способна да комуницира за емоциите на здрав и хармоничен начин. Хабшер наведува дека некој кој е емотивно недостапен има тенденција да ги одржува разговорите на „површинско ниво“.

Може да препознаете нечија одбивност кон длабок разговор ако избегнува контакт со очите или покажува други „одбранбени знаци на говорот на телото“ како што се прекрстени раце над градите. Овие обично се случуваат несвесно и се однесувања кои му помагаат на човекот да се чувствува безбедно.

Не можат да се обврзат

Емоционално недостапните партнери и пријатели исто така се борат со посветеноста. Според Хабшер, можат да го направат тоа во романтични или платонски врски. Тешко се планира со нив и многу често даваат нејасни одговори.

Светот го гледаат во црно-бело

Таквите луѓе имаат таканаречен црно-бел поглед на светот, односно имаат тенденција да го гледаат светот исклучиво како комбинација на правилно и погрешно, или добро и лошо. Овој начин на размислување ги одржува безбедни и помага да се избегне ранливоста што доаѓа со разгледување на сивите области на животот и врските.

Не се чувствуваат поддржани во врската

Психотерапевтите велат дека дури и ако се чини дека вашите пријатели и партнер навистина се грижат за вас, сепак може да се чувствувате осамено во врската и важно е да го земете предвид тоа чувство. На пример, ќе споделите приказна за вашиот лош ден, но тие ќе изгледаат незаинтересирани.

Ги кријат своите стравови

Луѓето кои се борат со емоционалната достапност, исто така, имаат свои методи за справување и може да се свртат кон хоби или дури и супстанции за да го скријат фактот дека се плашат од длабоки меѓучовечки врски. Многу често можат да ја зголемат потрошувачката на алкохол или да почнат да користат некои забранети супстанци, да работат понапорно за да ја избегнат интимноста и блискоста.

Постојано се повлечени

Ако забележите дека некој во вашиот живот физички или емоционално се повлекува кога ситуациите стануваат посериозни, ова може да биде уште еден знак дека е емотивно недостапна личност. Ова е особено забележливо кога во вашата врска има конфликт.

Ве гледаат како личност која зависи од другите

Сите ние имаме емоционални потреби, а некои можат да бидат поинтензивни од другите. Иако ова е сосема природно, емоционално недостапните луѓе можат да ве етикетираат како претерано зависни од нив.

Имаат потешкотии да изразат позитивни емоции

Луѓето кои се емоционално недостапни обично имаат потешкотии со позитивните емоции. Иако може да изразат фрустрација, лутина или други негативни емоции, кога станува збор за нешто што наликува на наклонетост или интимност, тие често се резервирани.

Нивната комуникација е неконзистентна

Општо земено, емоционално недостапните луѓе имаат проблем со редовното комуницирање. Можат да бидат неконзистентни, што значи дека се достапни во еден момент, но потоа одеднаш стануваат оддалечени и не реагираат без јасно објаснување.

Ве оттуркаат од себе

Друг знак на емоционална недостапност е кога некој активно ве оттурнува. Емоционално недостапната личност честопати несвесно или свесно ќе се вклучи во токсични однесувања што ја спречуваат безбедноста и довербата што ја градат интимноста.

Тагови
реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Read more

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Read more

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе