Знаете ли дека белото чоколадо не е вистинско чоколадо?

Љубителите на бело чоколадо можеби ќе бидат изненадени кога ќе дознаат дека нивното омилено задоволство технички воопшто не е чоколадото.

Постои едноставна наука која објаснува зошто е тоа така. Се прави само од путер или маснотии од зрна какао. Белото чоколадо не содржи цврсти материи од какао, што на темното и млечното чоколадо им дава специфичен вкус и боја.

Белото чоколадо се прави со мешање на путер од какао, млеко во прав, шеќер, лецитин, а понекогаш и ванила. Поради отсуството на какао маса, белото чоколадо има значително помала содржина на полифенол и антиоксидантна активност во споредба со млекото и темното чоколадо.

Поради оваа причина, нутриционистите често ги обесхрабруваат луѓето да претеруваат со бело чоколадо. Често се вели дека „најздравото“ чоколадо е темното чоколадо со висока содржина на какао.

И покрај тоа што не е најздраво, десертот од бело чоколадо го уживаат милиони луѓе ширум светот. Сепак, многумина не знаат дека Nestle го има направено по грешка во 30-тите.

Веб-страницата на компанијата ја сподели приказната за тоа како додала од својот какао путер Nestrovit - додаток во исхраната за деца - за да се направи цврста таблетирана форма на млеко. Притоа, чоколадната компанија случајно го измислила белото чоколадо. Набргу потоа, сфатиле дека можат да произведат немедицински верзии на Nestrovit. Milkybar, кој многумина го знаат и го сакаат денес, бело првото бело чоколадо кое се појавило на полиците во продавниците во 1936 година.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Чек дис аут

Љубљана ја подигна одбојката на друго ниво

Read more

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Read more

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Read more

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Љубљана ја подигна одбојката на друго ниво

Читај повеќе

Какви правила треба да воспостават родителите за добро да ги воспитуваат своите деца?

Читај повеќе

Дали сексот е подобар наутро или навечер?

Читај повеќе

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Читај повеќе

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Читај повеќе

Високиот крвен притисок често се маскира, кои симптоми го откриваат?

Читај повеќе