ЗОИ 2018: Бакнеж повреден од олимписки медал

Американскиот олимпиец Гас Кенворти ги освои насловните страници на Олимпијадата во Пјонгчанг, не поради освоен медал или лош пад, туку поради бакнеж со дечкото.

Бакнежот на Кенворти со дечко му Метју Вилкас беше пренесен во живо и раширен на социјалните мрежи и стана инстант сензација и гордост на ЛГБТ заедницата.

Американскиот скијач изјави дека лавината поитивни реакции што ги добил се одлична компензација за неговиот лош настап во финалето.

„Ова беше олимпиското искуство на кое се надевав“, рече Кенворти за CNN. „Си заминувам поисполнет без медал отколку на минатите ОИ кога освоив медал.“

Кенворти освои сребрен медал во дисциплината slopestyle во Сочи 2014, но тогаш не беше отворено геј.

Тој јавно се изјасни како геј наредната година и стана спортска геј икона. Во 2017 година му беше доделена наградата Visibility Award на групата за заштита на правата на ЛГБТ заедницата Human Rights Campaign.

Во Пјонгчанг Кенворти се натпреваруваше со скршен палец и сериозен хематом на колкот.

Заврши 12-ти, додека сонародникот Ник Гепер зеде сребрен медал.

Меѓутоа, Кенворти не гледа на олимпиското искуство само од спортски аспект.

„На оваа Олимпијада сум отворено геј. Јас сум јас. Јавно се изјаснив, можам да го доживеам ова како она што сум“, рече тој.

На Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг има вкупно 15 јавно изјаснети ЛГБТ спортисти, што е рекорден број за Зимска олимпијада, според SB Nation Outsports. Во Сочи имаше само седум.

Оваа бројка сепак е далеку зад 56-те ЛГБТ спортисти на Летната олимпијада во Рио 2016.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Останати спортови

Полска ќе ги вакцинира олимпијците за ЛОИ и фудбалерите за ЕУРО

Read more

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Read more

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе