Зоната на смртта на Монт Еверест контаминирана со микропластика

Контаминација со микропластика е откриена во т.н. „Зона на смртта“ на Монт Еверест, на надморска височина од околу 8.440 метри, објавија истражувачите во научното списание One Earth.

Во истражувањето спроведено во 2019 година од страна на британскиот универзитет Плимут, било откриено дека  има 12 микропластични влакна на литар снег од областа Еверест. Најголемите количини (79 микропластични влакна на литар снег) беа пронајдени во базниот камп, каде се сместуваат експедициите во периоди до 40 дена.

Пронајдени се полиестерски, акрилни, најлонски и полипропиленски влакна, а истражувачите сугерираат дека оваа микропластика потекнува од облеката со високи перформанси што обично ја користат алпинистите, како и од шатори и јажиња за качување што се користат во обидите за искачување на планината.

Водечкиот автор на студијата, д-р Имоген Напер, посочува дека најдената микропластика на Еверест е потсетник дека треба да се стори повеќе за да се заштити животната средина.

„Во текот на изминатите неколку години, пронајдовме микропластика во примероците собрани низ целата планета - од Арктикот до нашите реки и морските длабочини. Имајќи го тоа на ум, наоѓањето микропластика во близина на Монт Еверест е потсетник дека треба да сториме повеќе за да ја заштитиме животната средина“, рече Напер. .

Монт Еверест некогаш беше дел од недопрената природа, но планинарскиот туризам значително се зголеми во последните неколку години од првото познато искачување во 1953 година. Бројни авантуристи од странство оставаат зад себе скршени шатори, остатоци од јажиња, пакувања со храна, празни шишиња, конзерви за пиво, шишиња со кислород и човечки отпад.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Наука

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Read more

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Read more

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Првиот комерцијален сателит што може да се репрограмира беше лансиран во вселената

Читај повеќе

Google забрани апликации со милиони преземања

Читај повеќе
  • play_arrow

Руските космонаути објавија снимка од МВС по инцидентот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе