Зошто алкохолот не замрзнува?

Веројатно веќе сте забележале дека ако ставите шише со алкохол во замрзнувач, нема да замрзне. Алкохолот не замрзнува, иако леден коктел понекогаш е вистинско освежување во летните денови. Но, дали е така?

Алкохолот сепак може да замрзне, но на температура многу пониска од онаа што нашите замрзнувачи можат да ја постигнат. Главните компоненти од вашите омилени пијалаци се етанол и вода. Точката на замрзнување на чист етанол е многу пониска од тоа што го очекувате и оди длабоко под нулата.

Кога велиме длабоко под нулата, мислиме на -114 степени Целзиусови. Зависно од количината етанол во вашиот алкохол, па потребна му е одредена точка на замрзнување.

Повеќето алкохолни пијалаци се во распон од околу 40% етанол, така што за целосно замрзнување потребни се повеќе од -26 степени Целзиусови.

Просечната температура на стандарден замрзнувач е многу пониска од тоа.

Значи, иако го ставате алкохолот во фрижидер, тој може да се олади, но нема целосно да замрзне и добие цврста состојба, пишува Lifesavvy.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Живот

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Read more

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Read more

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more
 

Магазин

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе