Зошто американскиот долар повторно е толку силен?

Ако инвеститорите се сложуваат за една работа оваа година, тоа е дека американскиот долар ќе падне. Затоа скокот од 2% на вредноста на доларот во изминатиот месец беше особено збунувачки.

Инфлацијата во САД се намалува, а Федералните резерви може да ги паузираат зголемувањата на каматните стапки во јуни. Затоа, доларот треба да биде на пат надолу, пишува Reuters.

Аналитичарите велат дека голем број фактори се веројатно во игра. Низа загрижености - околу преговорите за плафонот на американскиот долг, здравјето на банките и изгледите за глобалната економија - ја зацврстуваат позицијата на доларот како безбедно засолниште. Во исто време, постојат некои знаци дека ФЕД можеби ќе треба повторно да ги зголеми стапките и дека има повеќе технички фактори поврзани со позиционирањето на инвеститорите.

Индексот на доларот - кој ја вреднува американската валута во однос на шест други валути - се зголеми за приближно 2% од средината на април на околу 103, иако сè уште е намален за околу 10% од 20-годишниот максимум од 114,78 минатиот септември.

Сегашното главно објаснување меѓу валутните стратези е дека дебаклот во преговорите за плафонот на американскиот долг всушност го зајакнува доларот. Демократите и републиканците се се поблиску до постигнување договор за зголемување на лимитот на долгот од 31,4 трилиони долари. Но, заканата од потенцијално катастрофално неисполнување на долгот на САД останува, во време кога многу банки изгледаат ранливи. Кога пазарите се соочуваат со таква загриженост, тие често купуваат помалку ризични средства како обврзници, злато и долар.

„Неодамнешното јакнење на доларот во голема мера беше поттикнато од зголемената побарувачка за безбедни засолништа соочени со различни непознати“, рече Естер Рајхелт, валутен стратег во Commerzbank.

Загрижувачки знаци

Колку се сериозни ранливостите во американските регионални банки и кои би можеле да бидат последиците од ескалацијата на конфликтот околу плафонот на американскиот долг? Некои загрижувачки знаци за глобалниот економски раст, исто така, може да придонесат за бегство на капиталот во безбедни засолништа. Податоците од Кина оваа недела покажаа дека нејзината економија е полоша од очекуваното во април.

Алвин Тан, шеф на стратегијата за Asia FX во RBC Capital Markets, се сомнева во аргументот за безбедно засолниште. Ако инвеститорите беа загрижени, вредноста на акциите ќе падне, рече Тан. Во реалноста, S&P 500 е рамномерен од средината на април и е зголемен за повеќе од 8% оваа година.

Тан вели дека постои загриженост дека Федералните резерви сè уште не ја ограничиле инфлацијата. Истражувањето на Универзитетот во Мичиген, објавено минатата недела, покажа дека очекувањата за инфлација на потрошувачите се зголемија на петгодишен максимум од 3,2% во мај, подигнувајќи ги приносите на обврзниците и доларот.

Инвеститорите во моментов очекуваат американската централна банка нагло да ги намали каматните стапки подоцна оваа година, бидејќи рецесијата ќе завладее, но Тан е скептичен: „Постои шанса каматните стапки во САД да се зголемат“.

Други аналитичари сметаат дека во игра се таканаречените технички фактори. Инвеститорите имаа голема доверба во доларот. Нето краткорочните облози на хеџ-фондовите и другите шпекуланти изнесуваа вкупно 14,56 милијарди долари минатата недела, покажаа податоците на Комисијата за тргување со фјучерси, што е најголема таква позиција од средината на 2021 година.

Таквото позиционирање може да помогне да се зголеми вредноста на доларот. Ако доларот благо порасне, некои инвеститори може да бидат принудени да ги затворат своите кратки позиции со купување на доларот, што потоа ја зголемува неговата вредност.

„Со доларот се тргува исклучително многу. Тоа е технички показател. Но, едноставен технички индикатор вели дека е многу нетипично да се очекува праволиниски пад на доларот“, рече Честер Нтонифор, стратег за FX во BCA Research.

Тагови
реклама

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе