Зошто американскиот долар повторно е толку силен?

Ако инвеститорите се сложуваат за една работа оваа година, тоа е дека американскиот долар ќе падне. Затоа скокот од 2% на вредноста на доларот во изминатиот месец беше особено збунувачки.

Инфлацијата во САД се намалува, а Федералните резерви може да ги паузираат зголемувањата на каматните стапки во јуни. Затоа, доларот треба да биде на пат надолу, пишува Reuters.

Аналитичарите велат дека голем број фактори се веројатно во игра. Низа загрижености - околу преговорите за плафонот на американскиот долг, здравјето на банките и изгледите за глобалната економија - ја зацврстуваат позицијата на доларот како безбедно засолниште. Во исто време, постојат некои знаци дека ФЕД можеби ќе треба повторно да ги зголеми стапките и дека има повеќе технички фактори поврзани со позиционирањето на инвеститорите.

Индексот на доларот - кој ја вреднува американската валута во однос на шест други валути - се зголеми за приближно 2% од средината на април на околу 103, иако сè уште е намален за околу 10% од 20-годишниот максимум од 114,78 минатиот септември.

Сегашното главно објаснување меѓу валутните стратези е дека дебаклот во преговорите за плафонот на американскиот долг всушност го зајакнува доларот. Демократите и републиканците се се поблиску до постигнување договор за зголемување на лимитот на долгот од 31,4 трилиони долари. Но, заканата од потенцијално катастрофално неисполнување на долгот на САД останува, во време кога многу банки изгледаат ранливи. Кога пазарите се соочуваат со таква загриженост, тие често купуваат помалку ризични средства како обврзници, злато и долар.

„Неодамнешното јакнење на доларот во голема мера беше поттикнато од зголемената побарувачка за безбедни засолништа соочени со различни непознати“, рече Естер Рајхелт, валутен стратег во Commerzbank.

Загрижувачки знаци

Колку се сериозни ранливостите во американските регионални банки и кои би можеле да бидат последиците од ескалацијата на конфликтот околу плафонот на американскиот долг? Некои загрижувачки знаци за глобалниот економски раст, исто така, може да придонесат за бегство на капиталот во безбедни засолништа. Податоците од Кина оваа недела покажаа дека нејзината економија е полоша од очекуваното во април.

Алвин Тан, шеф на стратегијата за Asia FX во RBC Capital Markets, се сомнева во аргументот за безбедно засолниште. Ако инвеститорите беа загрижени, вредноста на акциите ќе падне, рече Тан. Во реалноста, S&P 500 е рамномерен од средината на април и е зголемен за повеќе од 8% оваа година.

Тан вели дека постои загриженост дека Федералните резерви сè уште не ја ограничиле инфлацијата. Истражувањето на Универзитетот во Мичиген, објавено минатата недела, покажа дека очекувањата за инфлација на потрошувачите се зголемија на петгодишен максимум од 3,2% во мај, подигнувајќи ги приносите на обврзниците и доларот.

Инвеститорите во моментов очекуваат американската централна банка нагло да ги намали каматните стапки подоцна оваа година, бидејќи рецесијата ќе завладее, но Тан е скептичен: „Постои шанса каматните стапки во САД да се зголемат“.

Други аналитичари сметаат дека во игра се таканаречените технички фактори. Инвеститорите имаа голема доверба во доларот. Нето краткорочните облози на хеџ-фондовите и другите шпекуланти изнесуваа вкупно 14,56 милијарди долари минатата недела, покажаа податоците на Комисијата за тргување со фјучерси, што е најголема таква позиција од средината на 2021 година.

Таквото позиционирање може да помогне да се зголеми вредноста на доларот. Ако доларот благо порасне, некои инвеститори може да бидат принудени да ги затворат своите кратки позиции со купување на доларот, што потоа ја зголемува неговата вредност.

„Со доларот се тргува исклучително многу. Тоа е технички показател. Но, едноставен технички индикатор вели дека е многу нетипично да се очекува праволиниски пад на доларот“, рече Честер Нтонифор, стратег за FX во BCA Research.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Бизнис

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе