Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Сте се запрашале некогаш зошто авионите не летаат директно над Тихиот Океан? Постои многу добра причина за тоа.

Иако на прв момент ви се чини дека летањето право од САД до Јапонија е пократко, тоа всушност не е така поради елипсовидната форма на нашава планета. Тоа е една причина зошто авионите од САД за Ориентот прават лак од север.

Друга многу добро причина е тоа што пожелно е на авионската рута да има што е можно повеќе аеродроми за во случај на дефект. Летањето над Тихиот Океан нуди речиси нула избор на аеродроми, додека летањето на север преку Алјаска и Камчатка секогаш нути вонредно слетување на аеродром наместо на вода.

Remote video URL
реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Чек дис аут

Погледнете како метеор го осветли небото над Јапонија

Read more

Моментот кога огромен алигатор изеде птица за неколку секунди

Read more

Исчезна мистериозниот монолит од пустината во Јута

Read more

Зошто Американците не смеат да пијат алкохол до 21 година?

Read more

Магазин

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Траволта со порака по смртта на неговата сопруга: Секогаш сакајте

Читај повеќе

134 оргазми за еден час и други неверојатни секс рекорди

Читај повеќе

Направи сам: Природен лек против кашлица

Читај повеќе