Зошто автомобилите имаат послаби перформанси при високи температури?

Речиси е невозможно целосно да спречите пад на перформансите при топло време, но тоа не значи дека има проблем со вашето возило.

Исто како и луѓето, автомобилите тешко поднесуваат топлина или екстремни температури. Во зима, потребно е повеќе време за сите течности и делови во моторот да достигнат работна температура, па потрошувачката на гориво се зголемува. А во лето?

Нема проблеми со постигнување на работната температура, но има со ефикасноста на моторот, односно постигнување моќност. Моторите се потпираат на добро дефиниран сооднос воздух-гориво за да работат ефикасно. Премногу или премалку гориво е проблем, а ECU (контролната единица на моторот) ја следи количината и квалитетот на воздухот што влегува во доводот и го прилагодува горивото.

Ладниот воздух е погуст од топлиот. Тоа значи дека во лето моторот вшмукува воздух со помал волумен на кислород, согорувањето во цилиндрите не е оптимално и затоа ја губи моќноста.

Речиси е невозможно целосно да спречите пад на перформансите при топло време, но тоа не значи дека има проблем со вашето возило. Исто така, употребата на клима уред ги намалува перформансите, но не можеме да возиме кога е 60 степени во кабината, нели?

реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Авто новости

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Read more

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Read more

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Поглед во салон за автомобили во Дубаи со понуда вредна 100 милиони долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Бели, црни, сиви и сребрени - зошто возачите бираат „здодевни“ нијанси на автомобилот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што покажа креш тестот на два идентични модели за два различни пазари?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ducati го претстави својот прв електричен мотоцикл

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе