Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Повеќето возачи знаат дека треба да се тргнат кога поминува возило со ротационо светло,  но што да правите кога ќе видите возило со зелено трепкачко светло?

Ова може да ви се случи во Белгија, каде што започна нов пилот-проект на белгискиот сообраќаен институт Vias, кој им дава зелено светло на доброволните противпожарни бригади. Тоа треба да ја зголеми видливоста на таквите возила и да им овозможи на корисниците побрзо да стигнат до својата дестинација.

Во Белгија тие се нарекуваат „сервисни светла“, или „светла за пристапност“. Овде не се подразбираат светлата кои ја осветлуваат внатрешноста, туку светлата кои се наменети да ги информираат другите учесници дека се работи за пожарникар доброволец кој е на пат кон противпожарната станица од каде ќе оди на итна интервенција.

Пилот-проектот започна во април и ќе трае осум месеци. За тоа време ќе се мери времето потребно за постигнување на целта, односно влијанието на светлата врз можното скратување на времето на пристигнување на доброволците за гасење пожар.

Проектот опфаќа четири региони, а редоследот е дека првите четири месеци на возилата ќе им биде исклучено зеленото светло. Во текот на вторите четири месеци светлата ќе се активираат во возење. Тие ќе испитуваат дали доброволците пристигнуваат со своите автомобили со запалени светла побрзо до противпожарната станица, како се однесуваат другите учесници во сообраќајот со нив и дали доброволните пожарникари се чувствуваат безбедно додека возат со вклучени светла.

Белгија не е првата која се занимава со оваа идеја. Во Канада возилата на доброволните пожарникари веќе подолго време се опремени со зелено трепкачко светло, додека во одредени американски држави се користат сини светла. Сите возила со овие светла мора да возат во согласност со сообраќајните прописи додека се вклучени. Во Европа овие светла се користат во Велика Британија, а лекарите ги користат при итни интервенции.

Remote video URL
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Авто новости

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Read more

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Read more

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Read more

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Read more
 

Автомобили

  • filter

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Читај повеќе
  • play_arrow

BMW XM изненади на „тестот за избегнување лос“

Читај повеќе

Huawei објави први фотографии и детали од автомобилот Aito M9

Читај повеќе

Volvo им кажа „збогум“ на дизелите

Читај повеќе
  • filter

Новиот Renault Kangoo нуди дури 1.024 конфигурации на седиштата

Читај повеќе
  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе