Зошто често се будите уморни?

Не е невообичаено да се разбудите уморни, а за многу луѓе тоа не е ништо што не може да се поправи со шолја кафе или туш.

Меѓутоа, ако редовно се будите уморни, тоа може да биде предизвикано од различни нешта.

Healthline наведува неколку различни причини кои можат да бидат причина за чест замор при будењето.

Големи се шансите дека вашата утринска зашеметеност е само инерција на спиење, што е нормален дел од процесот на будење. Вашиот мозок обично не се буди веднаш по спиењето. Постепено преминува во состојба на будење. За време на овој преоден период, може да се чувствувате згрозени или дезориентирани. Ако не сте внимателни, лесно можете повторно да заспиете.

Инерцијата на спиење може да трае од неколку минути до повеќе од еден час, иако обично се подобрува во рок од 15 до 60 минути.

Изложеност на сина светлина - сина светлина е секое вештачко осветлување кое емитува сини бранови должини, што не е нужно лошо. Во текот на дневните часови, тие можат да ја зголемат будноста и расположението, но тоа не е атмосферата во која треба да легнете.

Сината светлина, повеќе од кој било друг вид светлина, го потиснува лачењето на мелатонин, хормон кој помага во регулирањето на деноноќниот ритам на вашето тело, што е вашиот циклус на спиење и будење. Ова го отежнува квалитетниот сон, поради што може да се чувствувате уморни следното утро.

Лошата средина за спиење може да има големо влијание врз квалитетот на вашиот сон. Ако вашиот утрински замор е придружен со вкочанетост или болка во делови од вашето тело, вашиот душек може да биде виновен.

Спалната соба која е премногу ладна или премногу топла може да предизвика немир и да ви го отежне заспивањето или да останете во сон. Личните преференции треба да влијаат на температурата на вашата спална соба, но поладна соба е подобра кога станува збор за добар сон. Ако сè уште имате проблеми со спиењето, загревањето на стапалата со чорапи може да помогне да се прошират крвните садови и да се прилагоди вашиот внатрешен термостат.

Навики за јадење и пиење - она што го консумирате пред спиење може да ве држи будни навечер и да ве натера да се чувствувате уморни наутро. Премногу кофеин во текот на денот или премногу блиску до спиење може да ви го отежне заспивањето, како и да го наруши самиот сон. Кафето, чоколадото и одредени чаеви и безалкохолни пијалоци содржат кофеин. Кофеинот може да се најде и во одредени лекови, вклучително и некои лекови против болки кои се издаваат на рецепт и без рецепт.

Докажано е дека алкохолот има седативно дејство и ве прави поспани, но не води до добар сон. Според Клиниката во Кливленд, алкохолот го зголемува бројот на пати кога ќе се разбудите по исчезнувањето на ефектот на релаксација и ве спречува длабоко да заспиете.

Нарушувања на сонот - ако се чини дека ништо не помага во вашата утринска зашеметеност, можеби имате недијагностицирано нарушување на спиењето. Нарушувањата на спиењето бараат дијагноза и третман од лекар кој најверојатно ќе ве испрати на тест за спиење.

Нарушувањата на движењето на сонот се состојби кои предизвикуваат движење пред или за време на спиењето, што го отежнува спиењето. Апнеја при спиење, обично опструктивна ноќна апнеја, е сериозно нарушување на спиењето што предизвикува периодично да престанете да дишете за време на спиењето. Можеби не сте ни свесни дека ја имате оваа состојба.

Несоницата е уште една причина зошто се будите уморни. Краткорочната несоница е многу честа и често е предизвикана од стрес, трауматски настан или спиење во непозната средина, како што е хотелска соба. Несоницата која трае еден месец или повеќе се смета за хронична несоница. Тоа може да биде само состојба или симптом на друг проблем.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе