Зошто човекот 50 години не заминал на Месечината?

Пред 50 години и неколку месеци, последната личност која стапна на површината на Месечината беше Јуџин Сернан, поранешен капетан на леталото Apollo 17 на НАСА. Но, зошто од тој декември 1972 година никој никогаш повеќе не се врати на земјиниот сателит? Одговорот може да ве изненади.

Кога Нил Армстронг го направи тој мал чекор за човекот, а огромен за човештвото, многумина очекуваа дека површината на Месечината други астронаути ќе ја посетуваат почесто, бидејќи технологијата продолжуваше да напредува со голема брзина.

НАСА ветува дека наскоро ќе гледаме американски астронаути на Месечината, веќе во наредните години, веројатно уште во 2025 година, но останува прашањето зошто до сега тоа не беше направено. Според поранешниот директор на НАСА, Џими Бриденстин, тоа не е од технолошки или научни ограничувања, како што многумина би очекувале. Човекот кој за време на администрацијата на Доналд Трамп ја водеше оваа генција, во 2018 година на новинарите им го кажа следново:

„Да не постоеше политички ризик, сега ќе бевме на Месечината. Всушност, веројатно ќе бевме на Марс. Политичките ризици беа тие што спечија тоа да се случи. Програмата траеше премногу долго и чинеше премногу пари“, објасни тој.

Remote video URL
Се враќаме на Месечината

Во минатото астронаутите кои ја посетуваа Месечината собираа камења, фотографираа и изведуваа експерименти, но програмата Apollo не им даде доволно време да воспостават трајно човечко присуство на Месечината. Меѓутоа, се чини дека тоа ќе се смени благодарение на програмата за месечевото вселенско летало Orion на НАСА, со кое се планира луѓето и да живеат на Месечината подолго време.

Говорејќи за BBC Sunday со Лора Куенсберг во ноември минатата година, по лансирањето на ракетата Artemis, шефот на НАСА Хауард Ху рече дека луѓето би можеле да живеат на Месечината во следната деценија. Тој рече: „Секако во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе живеат таму“.

„Во зависност од тоа колку долго ќе бидеме на површината, тие ќе живеат, ќе имаат живеалишта, ќе имаат ровери на површината. Тоа е она на што работиме во НАСА, така што не само што можеме да работиме на испорака на луѓе на Месечината, туку таму ќе ги доведеме и нив и инфраструктурата“.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе