Зошто Coca-Cola од McDonald's има поинаков вкус од онаа купена во маркет?

Повеќето луѓе мислат дека Coca-Cola од McDonald's има многу подобар вкус од купената во продавница, и слично. Дали знаете зошто е тоа?

Имено, постојат два фактора што влијаат на подобрувањето на вкусот: контејнерите во кои се чува и видот на сламките. Овие две компании соработуваат од 1955 година и вложуваат максимални напори клиентите да бидат што позадоволни.

Сирупот и газираната вода во Coca-Cola од McDonald's не се од претходно измешани. Овие две состојки се чуваат посебно и се спојуваат додека се истураат од славината, што резултира со посвеж вкус.

McDonald's, исто така, се грижи нивото на сирупот да биде стандардизирано, па во една мала Coca-Cola има 40 грама шеќер. Исто така, се внимава на тоа мразот што се топи да не влијае на нивото на шеќер. Сирупот е претходно изладен, што значи дека напитокот подолго ќе биде газиран.

Водата што се користи за мешање на сирупот се одржува на ладна температура благодарение на изолираните цевки. За складирање на сирупот се користат контејнери направени од челик, а не пластични кеси како во повеќето други ресторани. За поголема карбонизација се користат широки сламки.

Тагови
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Read more

Живот

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Read more

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Read more

Кога родителите треба да престанат да се бањаат со децата?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе