Зошто да се одлучите за премиум систем за греење и ладење?

Зошто означуваме одредени производи како премиум? Што точно ги одвојува од останатите производи на пазарот? Честопати премиум производите се продаваат со повисока цена, што ги дефинира како луксузни предмети. Но, единствениот факт на покачена цена нé целосно ја комплетира дефиницијата за премиум.

Премиум производите се често со многу подобар квалитет од сите останати. Освен тоа, тие нудат иновативни карактеристики и технологии, кои секако ја прават нивната употреба многу поудобна и поефикасна. Едноставно кажано, премиум производите работат и изгледаат подобро од сè друго што се продава на пазарот. И покрај тоа што тие често имаат повисоки цени, инвестирањето во нив е дефинитивно исплатливо на долг рок.

За да можеме подобро да разбереме зошто некои производи се означени како премиум, би било интересно да се истражат нивните предности. Земајќи го во предвид движечкиот дел на прашањето, треба да донесеме одлука за одреден вид премиум производи.

Ајде да зборуваме за клима уредите и системите за греење. Додека многумина од нас веќе знаат колку е важно да се грижиме за воздухот што го вдишуваме и предностите на квалитетот на воздухот во затворен простор, сепак има многу прашања на кои треба да се одговори пред да го финализираме нашиот избор. Честопати премиум системите за климатизација и греење се проследени со значителна инвестиција, но можете да бидете сигурни дека нивните придобивки заедно со целокупната удобност се дефинитивно исплатливи. Што точно добиваме ако решиме да инсталираме премиум систем во нашата куќа?

Зелена енергија (Обновлива енергија)

Повеќето од премиум производите за климатизација и решенија за греење можат да користат обновлива зелена енергија - соларни панели и геотермална или воздушна енергија. Како сеуште нови и ексклузивни на пазарот, некои компании предлагаат решенија кои користат пумпи за топлинска енергија за да обезбедат греење, ладење и топла вода за вашиот дом во текот на целата година. На пример, „Altherma 3 Geo Thermal“ на Daikin користи само 25% електрична енергија и 75% геотермална енергија. Ова ја прави исклучително енергетски ефикасна бидејќи за секој Khw електрична енергија, се испорачува 5 Khw енергија!

Премиум системите за климатизација и греење се вклучени на повеќе начини во намалување на емисијата на CO2 на вашиот дом. Многу компании ги зголемуваат границите во овој аспект, особено кога станува збор за изворот на енергија на системите. Ексклузивниот R-32 фреон на пазарот има глобален потенцијал за затоплување, што е за една третина понизок од фреоните R-22 и R-410 A кои се денес најраспространети.

R-32 претставува ексклузивен дел од Bluevolution технологијата која се користи кај сите премиум производи на Daikin, компанија која ја има патентирано оваа револуционерна технологија користејќи го најекономичниот Р-32 фреон на пазарот.

Ефикасност

Повеќето премиум системи за климатизација и греење имаат извонредни карактеристики што ги прават да работат подобро и поефикасно од било кои други производи на пазарот. Голем фактор на ефикасноста на овие решенија е рамномерна и доволна дистрибуција на топлина во секој дел од вашата куќа.

Различни премиум единици промовираат поволни карактеристики во различни режими на работа, кои обезбедуваат привремен раст на енергијата, што ја намалува потрошувачката, а итовремено ја одржува температурата во просторијата на исто ниво. На пример, престижните единици што стојат на подот од Daikin имаат моќен режим, кој се вклучува само кога е потребно, во траење од 20 минути пред да се врати во нормалниот режим.

Кога зборуваме за рамномерно дистрибуирано греење и ладење, не можеме да заборавиме да споменеме неколку единици на Daikin кои го користат ефектот Coanda. Овој физички феномен всушност помага протокот на воздухот да ги достигне и најдалечните површина. Сите единици од “Stylish FTXTA-AW” серија имаат внимателно дизајнирани клапни (перки), кои обезбедуваат непречена дистрибуција на температурата низ целата просторија.

Друга голема придобивка од ефикасноста доаѓа од премиум Мулти-сплит системите. Овие системи ви овозможуваат да поврзете до 5 внатрешни единици со единечна надворешна единица, со што ќе користите помалку енергија и ќе го добиете најсоодветен капацитет на климатизација и греење во секој дел од вашата куќа. Престижните Мулти-сплит системи на Daikin ви овозможуваат да поврзете до 5 внатрешни единици од која било големина и тип, со убаво дизајнирана надворешна единица.

Дизајн

Освен што се неверојатно ефикасни, премиум производите често имаат извонреден дизајн. Овие системи за климатизација изгледаат како луксузно парче мебел што убаво го надополнува секој модерен дизајн. Нивните форми, бои и модерни екрани на допир ви оставаат впечаток дека поседувате уникатен футуристички уред. На пример, надворешната единица на пумпата за топлина на воздух-вода од Daikin Altherma 3H HT има светло сиви бои и внимателно дизајнирани странични плочи, кои и помагаат да ја рефлектира светлината и да ја направи невидлива во околината каде што е инсталирана.

 

Извонредни карактеристики за удобност

Постојат многу дополнителни карактеристики што ја прават употребата на премиум системите за климатизација и греење крајно удобна. Сите тие доаѓаат со прекрасни најсовремени далечински управувачи, автоматско регулирање на температурата во просторијата и сензори и многу други карактеристики. На пример, уникатните премиум решенија на Daikin нудат неверојатно низок звук. Некои од нив работат со звучен притисок од околу 30 db или дури и на ниво слично на шепотење, приближно до 19 db, како што е Daikin Emura. Ова ниво на бучава дефинитивно ќе остане незабележано во кој било дом или работна средина.

Кога правиме избор за нашето следно купување, нашите потреби и трошоци се од најголем приоритет, но премиум производи од кој било вид се дефинитивно избор кој треба да го разгледаме. И покрај тоа што имаат повисока цена, тие често се подобра одлука заради нивната извонредна издржливост, ефикасност, дизајн и карактеристики. Сите сакаме нашите производи да траат и да не служат. Ова и многу повеќе е возможно со современите луксузни премиум производи.

Повеќе информации на: www.daikin.mk

*Промотивен текст

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Промо

Дојче Телеком и Били Ајлиш го слават дигиталниот оптимизам на Генерацијата Z

Read more

Сашко Јованов од Стар Дојран освои рекорден Милионер Џек пот вреден 1.798.727 денари

Read more

Време е за големи попусти, време е за чистка. Дали сте подготвени за Garage Sale?

Read more

Зошто да се одлучите за премиум систем за греење и ладење?

Read more

Ново

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Џафери за утре најави седница за избор на претседател на Собранието

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МТСП: Протоколот е изготвен и прифатен од градинките, групите се прилагодуваат согласно насоките

Читај повеќе

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

Читај повеќе

Филипче: Огромен е ризикот ако училиштата се отворат од септември

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе