Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Многу сте уморни, и вие и вашето дете, и сѐ  што сакате е да завршите со читање на последната приказна пред спиење, за да може детето што побрзо да заплови во слатки соништа, а вие да се опуштите малку со вашата омилена серија или филм.

И така, доаѓа последната реченица во приказната, бакнеж за добра ноќ, ја напуштате собата и ја затворате вратата. А вие само мислите дека е време да се одморите, кога ќе слушнете глас зад вратата: „Ми се пие вода“.

Сигурни сте дека вашето дете јадело и пиело пред да легне да спие. Се разбира, се прашувате дали вашето дете е навистина жедно или дали е ова манипулативно однесување со кое сака да го одложи моментот на спиење.

Студија со глувци, неодамна спроведена од научници од Универзитетот Мекгил во Квебек, покажа дека пиењето вода два часа пред спиење помага да се спречи дехидрација за време на подолг сон. Ова ги поттикна научниците да се сомневаат дали клетките во центарот на мозокот кои ја контролираат хидратацијата комуницираат со делот од мозокот што го контролира „внатрешниот часовник“ што ги поттикнува глувците да се разбудуваат и да спијат.

Со стимулирање на нивниот „внатрешен часовник“ со електрични импулси, научниците открија дека постои молекуларен процес кој ја објаснува жедта и вклучува невропептид кој го регулира циркадниот ритам преку примарно реагирање на светлина и темнина и активирање на невроните за жед.

„Иако ова истражување беше спроведено на глодари, тоа објаснува зошто често чувствуваме жед и внесуваме течности како што се вода или млеко пред спиење“, изјави авторот на студијата Чарлс Бурк, професор по неврологија на Универзитетот во Квебек.

Во ред, можеби вашето дете е сѐ уште жедно пред спиење, но тогаш зошто пие само една мала голтка наместо полната чаша што му ја донесовте?

Значи, понекогаш на вашето дете навистина му треба вода затоа што е жедно, но најмногу му треба емотивна удобност и разбирање.

Чаша вода или млеко пред спиење значи малку повеќе време поминато со вас, што значи уште една дополнителна прегратка или бакнеж, уште еден топол збор.

Вашето дете сака да биде сигурно дека може да смета на вас без оглед што ќе побара, безусловно.

Децата сакаат да бидат сигурни дека не се сами, оставени сами на себе, ако им треба нешто во текот на ноќта. Тие треба да знаат дека ако ве викнат, вие ќе одговорите и ќе се грижите за нив.

Значи, ако сте на работ на трпеливост затоа што вашето дете секоја вечер бара дополнителна чаша вода, имајте на ум дека безбедноста што ја добива кога ќе одговорите на неговата потреба значително го зголемува неговото ниво на самодоверба, самодоверба и ја продлабочува вашата врска.

Не грижете се за тоа - нема да трае вечно. Голтка вода со топла прегратка или сладок бакнеж е мала цена што треба да ја платите вашето дете да ве доживее како сигурен и лојален по секоја цена. Затоа, бидете мирни, трпеливи, полни со љубов и запомнете дека еден ден ќе ви недостига ова слатко шоу.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе