Зошто добриот развод е подобар од лошиот брак?

Иако бројни истражувања покажуваат дека разводот на родителите е голема траума за децата, сепак треба да се води сметка и за трајната емоционална штета која детето ја трпи во домот со родителите кои не можат да најдат заеднички јазик.

Зошто добриот развод сепак е подобра опција од лошиот брак?

Стабилна емотивна ситуација

Работите се комплицирани неколку месеци по разводот и разделбата, но повеќето семејства сепак успешно минуваат низ адаптацијата и наоѓаат нова визија на секојдневието, чиј темел е токму постабилната емотивна ситуација. Сепак, за вакво нешто потребно е двајцата родители да бидат зрели и да го стават интересот на децата на прво место, односно да не се обидат да го „свртат“ против другиот родител.

Учење за компромис

Откако децата ќе видат дека родителите меѓусебно се почитуваат и договараат по разводот, се трудат да ги решат работите за ситуацијата функционира нормално, децата учат дека компромисот е важен. Иако ниту еден развод не е без предизвици, преживувањето е исто така важна животна лекција за сите учесници.

Посреќни родители, посреќни деца

Фрустрираниот, депресивен, очаен, лут, несреќен родител нема ниту волја, ниту енергија да се фокусира на детето бидејќи е оптоварен со проблеми и тоа е природно и човечки. Но, ако ваквите чувства траат во лошиот однос потребно е родителот да пронајде сопствен мир и среќа за да може да му овозможи повеќе и на самото дете.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Љубов и секс

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Хороскопски знаци кои никогаш нема да ви кажат дека ве сакаат

Read more

Знаци кои покажуваат дека сте претерале со мастурбација

Read more

5 причини зошто летото е како создадено за секс

Read more
 

Магазин

Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе

Зошто сум за абортус

Читај повеќе