Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Автомобилите значително добија на маса во изминативе години.

Британски Autocar направи анализа на просечната максимална тежина на сите тестирани нови модели и дојде до заклучок дека од 2016 година тие се „здебелиле“ за речиси 400 килограми. Од 1.553 килограми во просек, во 2023 година достигна 1.947 килограми во просек.

Во основа, овој ефект беше постигнат со големата популарност на теренците и кросовер возилата. Дополнителен фактор е зголемувањето на бројот на хибриди, plug-in хибриди и генерално електрични автомобили опремени со батерии.

Што се однесува до класичните автомобили на бензин и дизел, просечниот нов автомобил е 150 килограми полесен од просечниот нов електричен автомобил, според истражувањето. Ако вклучите хибриди и plug-in хибриди, разликата паѓа на 100 килограми. Според британскиот портал, трендот на зголемување на просечната гранична тежина нема намера да го промени правецот.

Во првиот квартал од оваа година, просечната маса на тестирани нови автомобили беше 2.087 килограми, што е веќе за 100 килограми повеќе од просекот за 2023 година.

Треба да се напомене дека во првите три месеци од оваа година Autocar тестираше главно тешки електрични автомобили. Моделите што индустријата ги лансира се исто така фактор, но генералниот тренд е јасен. Покрај сето горенаведено, постојат и други причини за овој тренд. Повеќето производители се повлекоа од компактниот А-сегмент, бидејќи малите хечбекови повеќе не се профитабилни.

Ова исто така ја зголемува просечната тежина. Покрај тоа, сè построгите европски безбедносни барања, исто така, ги прават новите автомобили потешки. Без разлика во кој сегмент се наоѓа конкретниот модел, списокот на задолжителни безбедносни системи станува сè подолг и подолг.

реклама

Авто новости

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Read more

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Read more

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Read more

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Read more
 

Автомобили

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Читај повеќе

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Читај повеќе
  • filter

Практично и достапно: Како Pony Express ја моторизираше Југославија?

Читај повеќе

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Читај повеќе

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Читај повеќе

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе