Зошто дроновите се подобри од возилата за прва помош?

Многу животи би биле спасени доколку наместо комбе за прва помош долета дрон со дефибрилатор. Да се надеваме дека светот ќе го види овој огромен потенцијал на дроновите за доброто на сите.

Во едно истражување во Шведска се покажало дека дронот со дефибрилато рмногу побрзо стигнува до лицете кое доживеало срцев удар од комбето за прва помош.

Сите испитувања биле направени во симулирани, а не вистинити ситуации и затоа институциите не можат со сигурност да кажат како сето тоа би се одвивало во вистинскиот живот, но времето за испраќање на дефибрилатор до пациентот преку дрон е за драстично намалено во однос на стандардното возило за прва помош.

Диспечерите успеале да испратат дрон со дефибрилатор за 5 секунди додека на возилото му требало три и пол минути да се подготви да тргне. Дронот пристигнал на дестинацијата за 5 минути додека на возилото за прва помош му биле потребни 22 минути.

реклама

Живот

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе