Зошто е добро да јадете кикирики секој ден?

Оваа позната намирница содржи повеќе од 30 важни витамини и минерали, има повеќе протеини за разлика од другите јаткасти плодови и е одличен извор на влакна и масти.

Истражувачите открија дека секојдневното јадење кикирики може да му помогне на здравјето на срцето.

Научниците укажуваат на тоа дека со консумирање на 400 г јаткасти плодови, вклучувајќи ги и кикириките, можe да ce намали ризикот од појава на кардиоваскуларни заболувања.

Ако јадете кикирики секој ден ќе добиете витамини, протеини, минерали и уште многу други работи.

Кикириките содржат повеќе протеини од останатите јаткасти плодови – дури 7 грама по оброк. Исто така се богати со есенцијални витамини и минерали, но и влакна и масти.

Витамини и минерали

Витаминот Е е прехрамбен антиоксидант кој ги штити клетките од оксидативниот стрес.

Магнезиумот е важен за работата на мускулите, вклучувајќи го срцето, функцијата на ензимите и производство на енергија.

Бакарот е неопходен за создавање на црвените крвни зрнца и за здрави крвни садови, имунолошкиот систем, нервите и коските.

Влакната влијаат на чувството на глад. Помагаат и на дигестивниот систем.

Кикириките се одличен извор на манган и ниацин.

Манганот е важен за преработка на холестеролот и хранливите супстанци како што се протеините и јаглехидратите, а ниацинот е важен витамин Б кој ја претвора храната во енергија, му помага на дигестивниот систем и  има позитивно влијание на кожата.

Затоа е добро да јадете кикирики секој ден.

реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Здравје

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Read more

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Пет намирници кои помагаат за чистење на телото од никотин

Read more
 

Магазин

Славните манекенки како секси Бонд девојки

Читај повеќе
  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе