Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

 

Внесувајќи растенија во домот, го оживуваме и разубавуваме просторот, но тоа не е единствената причина зошто треба да ги одгледуваме.

Растенијата позитивно влијаат на физичкото и менталното здравје на луѓето, нè приземјуваат и нè учат на природните животни циклуси.

Ви ги претставуваме трите најважни причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом.

Го намалуваат стресот

Иако стресот е генерално добар за луѓето, ако сме премногу долго изложени на него станува штетен за нашето здравје. Една јапонска студија од 2010 година ги истражуваше ефектите на древната јапонска техника Шинрин-јоку (шумско капење) и докажа дека престојот во природа го намалува нивото на стрес, срцевиот ритам и крвниот притисок, а има и релаксирачки ефект. Бидејќи повеќето од нас не можат или не сакаат да поминуваат поголемиот дел од нашето време во шума, со внесување растенија во ентериерот создаваме природна оаза што нè смирува. Исто така, Journal of Physiological Anthropology објави студија која докажува дека интеракциите со растенијата кои вклучуваат пресадување, кастрење и наводнување на растенијата имаат смирувачки и позитивен ефект врз здравјето на луѓето.

Го подобруваат квалитетот на воздухот

Уште во осумдесеттите години од минатиот век, НАСА објави истражување кое докажува дека домашните растенија го чистат воздухот од испарливите органски соединенија и со тоа го подобруваат квалитетот на воздухот што го дишеме. Апликацијата Plant Life Balance е мобилна апликација со која лесно можете да дознаете колку растенијата што ги имате го прочистуваат воздухот во вашиот дом, но исто така и колку растенија би биле потребни во просторија со одредена големина за да го направите воздухот почист.

Ги зголемуваат креативноста и продуктивноста

Кога сме опуштени, ни доаѓаат најдобрите идеи, и токму затоа што растенијата нè смируваат и го намалуваат стресот, тие исто така придонесуваат за нашата креативност, но и за продуктивноста. Истражувањето спроведено од Texas A&M покажа дека саксиските растенија во канцелариите помагаат да се генерираат нови идеи, да се решат проблемите и да се зголеми концентрацијата на вработените.

Најчести грешки што ги правиме со растенијата во домот

Наводнување на растенијата и нивното позиционирање во однос на светлината се најважните фактори за нивно успешно одгледување. Но, токму ова се аспектите во кои многумина од нас потфрлаат. Сепак, секое растение е различно и бара различно ниво на нега и внимание. Затоа, слушнете ги овие совети и научете како најдобро да се грижите за вашите зелени пријателчиња.

Remote video URL
реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Живот

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Младата Кристина од Неготино одгледува свилени буби

Read more

Попова Шапка доби Информативно-едукативен Центар и две соларни еко-зони за одмор во две бачила

Read more

„Барај синко, царство доволно големо за твоите амбиции“: Смртта на Александар Велики

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе