Зошто е добро да се јаде диња?

Дињата е одличен извор на растителни влакна, А, Ц, Б6 витамини и фолна киселина, како и калиум.

Какви придобивки има ова вкусно овошје за вашето здравје?

Го хидрира телото

Со оглед на тоа дека 90% од составот на дињата се вода, електролити, витамини и минерали, ова овошје е одличен избор за летните денови.

Помага во процесот на слабеење

Дињата содржи малку калории и многу вода, а со часови ќе ве држи сити. Освен тоа, влијае добро на дигестивниот систем и го ослободува телото од гасови и токсини.

Го намалува ризикот од рак

Дињата е одличен извор на антиоксиданти како што се бета-каротин, лутеин и зеаксантин. Овие антиоксиданти ги намалуваат процентот на слободните радикали во телото кои го зголемуваат ризикот од настанување на рак на дебелото црево, простатата и белите дробови.

Го чува здравјето на очите

Благодарение на високиот процент на витамините А и Ц, дињата може да го намали ризикот од настанување на болести на очите за дури 36%. Се препорачува секојдневно да јадете диња во комбинација со морков.

Прелиминарните истражувања покажуваат дека дињата го регулира и нивото на инсулин во телото.  

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе