Зошто е добро да слушате музика додека вежбате?

А.С.
/ 21.07.2022 / 19:58

Научниците од Универзитетот на Тексас уште еднаш потврдија дека слушањето музика го олеснува интензивното вежбање.

 

Новото истражување покажа дека испитаниците кои слушале музика за време на кардио тренингот биле поиздржливи од оние кои вежбале без музика.

„Ова истражување покажува дека музиката може да биде помошно средство што ве мотивира да постигнете повеќе за време на вежбањето“, вели доктор Васим Шами, еден од авторите на истражувањето.

Доктор Шами и неговите колеги испитувале 127 доброволци и утврдиле дека срцето реагира на сите напорни вежби, вклучувајќи ги промената на косината и брзината на лентата за трчање на секои три минути.

Половина од испитаниците имале за задача да слушаат латино музика со брзо темпо додека трчале на лента, а другата половина трчале во тишина.

При споредбата на резултатите, научниците сфатиле дека испитаниците кои слушале музика вежбале 8 минути и 26 секунди без прекин, што е за минута и девет секунди повеќе од испитаниците во втората група.

Ова не е првото истражување што дало вакви резултати.

Други одделни истражувања покажале дека луѓето се подготвени за поинтензивно вежбање кога ритамот на вежбање им е прилагоден на ритамот на музиката.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Фит

Не се откажувајте од храната, туку јадете умерено

Read more

Како правилно да вежбате по 40-тата година?

Read more

Работите од дома? Заменете ја столицата со пилатес топка

Read more

Колку вода треба да пиете дневно за да ја зголемите мускулната маса?

Read more
 

Магазин

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Читај повеќе

Кое е најдоброто време да им ставите вода на растенијата во лето?

Читај повеќе

Астро анализа: Дали нè очекува црн финансиски август?

Читај повеќе

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе