Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

За време на зимските месеци повеќето луѓе сакаат прво да го вклучат греењето во автомобилот, да почекаат некое време да се загрее и дури потоа да почнат да возат.

Професионалните возачи велат дека никогаш не треба да го правите ова, без разлика колку е ниска температурата надвор затоа што на тој начин го оштетувате возилото. Се разбира, на сите ни е поудобно да седнеме во загреан автомобил и да возиме без да се тресеме од студ, но тоа навистина носи повеќе штета отколку добро.

Експертот за возење Џејсон Фенске објасни дека вклучувањето на греењето без да се движи автомобилот всушност го продолжува времето на загревање.

Повеќето мотори денес имаат инјектирано гориво во нив, така што нема потреба моторот да работи во мирување. Возилото ќе се загрее при бавно возење и ќе достигне пријатна температура.

Покрај тоа, претходното загревање може да предизвика разредување на моторното масло, каде што сировиот бензин продира во маслото кршејќи ги неговите својства и со тоа го зголемува абењето.

Исчистете го мразот и/или снегот од прозорците за да можете безбедно да возите и веднаш да почнете да возите - за само неколку минути внатрешноста на автомобилот ќе се загрее.

Продолжете да читате: Дали сè уште го загревате моторот на автомобилот „во лер“?

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Авто новости

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Read more
 

Автомобили

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави електричниот Berlingo, наскоро во продажба

Читај повеќе