Зошто е опасно да се чуваат картонските кутии од јајца?

Многумина од нас го следат мотото „Никогаш не знаеш кога ќе ти притреба“ кога во оставата оставаат празни кутии од сладолед, картонски кутии од јајца, кеси или пластични садови. Сепак, тие немаат поим колку оваа навика може да биде и штетна.

Кога станува збор за оние препознатливи картонски кутии од јајца, приказната е нешто поинаква и треба да се внимава повеќе отколку што мислиме.

Во политиката за квалитет на јајцата е наведено дури и дека малите пакувања не смеат повторно да се користат. Според словенечкиот Институт за јавно здравје, картонските кутии или кутиите со јајца мора да се фрлат по првата употреба.

Кутиите за јајца се направени од картон - и тука лежи суштината на проблемот.

Тоа е материјал кој не може да се чисти и измие, па затоа често е контаминиран со микроби и бактерии.

Исто така, секогаш добро измијте ги рацете после ракувањето со јајцата и амбалажата за да спречите пренос на несакани микроби.

За да спречите пренос на микроби и бактерии од јајцата на друга храна, треба да го практикувате следново:

  • избегнувајте да ставате јајца или амбалажа од јајца на чиста работна површина;
  • кога ги кршите живите јајца задолжително внимавајте на тоа содржината од јајцето да не дојде во допир со надворешната површина од лушпата;
  • сиот прибор, садови и радната површина кои биле во контакт со јајцата или амбалажата за јајца мора темелно да се исчистат;
  • празните пакувањеа веднаш фрлете ги и немојте повторно да ги користите;
  • детално измијте ги рацете после ракувањето со јајцата и/или амбалажата за јајца.
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Живот

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Read more

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Read more

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Read more

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе