Зошто е толку популарна нордиската диета?

М.С.
/ 24.02.2021 / 18:45

Нордиската диета подразбира консумирање на здрава храна која се базира на консумирање овошје и зеленчук, житарки и органска храна.

The US News and World Report секоја година објавува листа со најдобрата диета, и иако оваа година нордиската се најде на деветтото место, нордиската исхрана е сè популарна во светот. Зошто е тоа така?

Нордиската диета се карактеризира со одбирање на производи од органско потекло, намалување на количината на месо и избегнување на адитиви. 

Се става акцент на морски плодови наместо на месо.

Наместо масло, храната зачинете ја со лимон, оцет или јогурт. Јадете што поквалитетни производи.

Принципите на нордиската диета не се револуционерни, освен тоа што килограмите се симнуваат без враќање.

Читајте следноНордиска или медитеранска диета – која е подобра?

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Фит

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Read more

15-минутен боксерски кардио тренинг за топење калории

Read more

Вежби за истегнување кои може да ги правите секој ден

Read more

Седум утрински навики поради кои не можете да ослабете

Read more
 

Магазин

Палачинките на Лав Толстој

Читај повеќе
  • play_arrow

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Читај повеќе

Четири ситуации кои се совршени за секс

Читај повеќе

Канадски пратеник заборави да ја исклучи камерата и се појави гол пред колегите

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежби за грбни мускули и исправување на неправилно држење на телото

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе