Зошто е толку тешко да го прифатите сопственото тело?

Понекогаш е тешко да се чувствуваме во сопствената кожа, а најновото видео на AsapSCIENCE открива зошто е така.

Меѓународна студија покажува дека 56% проценти од жените и 43% проценти од мажите се незадоволни од изгледот. Зошто е толку тешко да ви се допаѓа сопственото тело?

Најважен е концептот за тоа како индивидуално се доживувате и како ве доживува колективот. Споредбата на вашето тело со другите е еден од факторите кои влијаат на тоа.

Студиите покажуваат дека уште од најрана возраст сакаме нашето тело да изгледа поинаку. Само мал процент се задоволни од тоа што го гледаат во огледалото. Ова се нарекува визуелна адаптација, односно постојаната изложеност на тоа што се смета за совршено тело прави да го доживуваме како нормално. Токму затоа доминира чувството да се вклопиме во средината, што резултира со незадоволство во личниот изглед.

реклама

Здравје

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Неколку причини зошто треба да јадете круши

Read more

Нови видеа

play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more
play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more
play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more
play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more
play_arrow

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more
play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more
play_arrow

Топ 10 најдобри сцени од „Stranger Things“

Read more
play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more
play_arrow

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more
play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more
play_arrow

Како апокалипсите му го поплочија патот на човештвото?

Read more
play_arrow

Која е најдобрата тактика да се победи Ливерпул?

Read more