Зошто е толку тешко да го прифатите сопственото тело?

Понекогаш е тешко да се чувствуваме во сопствената кожа, а најновото видео на AsapSCIENCE открива зошто е така.

Меѓународна студија покажува дека 56% проценти од жените и 43% проценти од мажите се незадоволни од изгледот. Зошто е толку тешко да ви се допаѓа сопственото тело?

Најважен е концептот за тоа како индивидуално се доживувате и како ве доживува колективот. Споредбата на вашето тело со другите е еден од факторите кои влијаат на тоа.

Студиите покажуваат дека уште од најрана возраст сакаме нашето тело да изгледа поинаку. Само мал процент се задоволни од тоа што го гледаат во огледалото. Ова се нарекува визуелна адаптација, односно постојаната изложеност на тоа што се смета за совршено тело прави да го доживуваме како нормално. Токму затоа доминира чувството да се вклопиме во средината, што резултира со незадоволство во личниот изглед.

реклама

Здравје

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Read more

Диета која трае само 72 часа - дали би ја пробале?

Read more

Пет причини зошто постојано сте жедни

Read more

Нови видеа

play_arrow

Трамп или Бајден: Четири психолошки трикови што може да го одредат победникот

Read more
play_arrow

Неделен ручек: Печено пиле со раскошен сос

Read more
play_arrow

Десет фудбалери кои се премногу добри за клубот во кој играат

Read more
play_arrow

50 факти за вселената што звучат неверојатно

Read more
play_arrow

Дали постојат минатото и иднината?

Read more
play_arrow

Која е најкорумпираната фудбалска лига во светот?

Read more
play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Read more
play_arrow

Блиска средба со белуга кит

Read more
play_arrow

Најсмешните моменти на Софија Вергара во „Modern Family“

Read more
play_arrow

Тренинг во пар: 30 вежби за 30 минути

Read more
play_arrow

Netflix го објави трејлерот за „Secrets of the Saqqara Tomb“

Read more
play_arrow

Откритија во 2020 што покажаа дека најверојатно не сме сами во универзумот

Read more