Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

За растенијата да бидат убави, но пред сè здрави, потребно е редовно да се одржуваат. Покрај наводнувањето и отстранувањето на оштетените лисја, одржувањето вклучува и бришење прашина.

Пред да згасне летната светлина, проверете дали листовите на растенијата наа заторено се покриени со прашина. Со чистењето, им овозможувате да продолжат да апсорбираат светлина и да вршат други функции. Кога листовите се покриени со прашина, престанува да се произведува хлорофил, листовите пожолтуваат и растот се забавува.

Како да се отстрани прашината од лисјата?

Земете крпа од микрофибер, нека биде малку влажна или ставете ракавици за бришење прашина и избришете го секој лист од растението. Ќе откриете дека некои листови собираат повеќе прашина од другите.

Исто така, додека бришете прашина, проверете ги растенијата. Побарајте штетници на листовите, вклучувајќи ја и долната страна. Проверете дали има бледи, жолти, суви, кафеави или влажни лисја. Проверете дали има знаци дека растенијата треба да се пресадат, како што се корени кои се над линијата на почвата, пишува Apartment Therapy.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Read more

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Read more

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе