Зошто емотивното неверство е многу полошо од физичкото?

Емотивното неверство може да биде многу полошо од физичкото. Во овој случај, не може да го обвините алкохолот или една лоша одлука затоа што не можете да се поврзете емотивно со некого преку ноќ.

Емотивното неверство трае со недели или месеци, преплетено со чувства кои не исчезнуваат по ноќта кога сте имале секс.

Доколку сте блиски со некоја личност и замислувате дека сте интимни со неа, вие сепак емотивно го изневерувате вашиот партнер.

Според психотерапевтите, во денешно време е полесно да имате емоционална афера затоа што мобилните телефони и социјалните мрежи ви се достапни 24 часа дневно.

Како да ги препознаете знаците дека вашиот партнер емоционално ве изневерува?

Немате пристап до неговиот телефон

Доколку вашиот партнер станува нервозен додека го користи мобилниот телефон или се нервира кога сте во негова близина. Ова е знак дека нешто крие од вас.

Се однесува поинаку

Поминува време на Facebook, излегува почесто од дома, активно тренира... тоа е знак дека се подготвува за нешто.

Многу често ја споменува пријателката

Доколку вашиот партнер не престанува да ја споменува неговата пријателка, знае сè за нејзиниот живот и ги споделува деталите, ова може да биде знак за емоционално неверство.

Не е заинтересиран за секс

Вашиот партнер не е иницијатор за секс и ви се чини дека се оддалечува од вас во текот на чинот? Ова може да биде причина за грижа доколку вашиот партнер нема други проблеми поради кои е под стрес. Физичката близина е важен дел од секоја среќна врска, па секоја промена може да биде знак за некоја промена.

Што да правите во ваков случај?

Разговарајте со вашиот партнер. Поставете му прашања од типот: Како се чувствуваш кога си со мене? Дали си среќен? Дали нешто недостасува во нашата врска? 

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Љубов и секс

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пет работи што мажот ги прави за време на секс, а кои покажуваат дека те сака

Read more

Магазин

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе